2017 Araç Muayene Fiyat Listesi

Araçların periyodik olarak muayene işlemlerinden geçmesi devlet tarafından zorunlu hale getirilmiş bir durumdur. Ticari araçlar her yıl otomobillerse 2 yılda bir araçlarını muayene kontrolünden geçirmeleri gerekir.

Araç muayene ücretleri her yıl aralık ayında Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenmektedir 2017 yılı içinde belirlenen fiyatlar açıklanmıştır. Bu açıklamaya göre otomobil, minibüs, kamyonet, yarı römork, römork, özel amaçlı taşıt ile arazi taşıtları 198,24 TL ödeme yapmaları gerekiyor. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker gibi araçların muayene ücreti 2017 yılı için 267.86 TL olarak belirlenmiştir. Bunların dışında kalan römorksuz traktörlerin ve motosiklet cinsi araçların muayene ücreti 101,48 TL olarak ön görülmüştür. Araç muayenelerini zamanında yaptırmaya özen göstermelisiniz aksi takdirde her geçen ay için yüzde 5 oranında gecikme zammı ödemek zorunda kalırsınız. Araç muayenesi yaptırabilmeniz içinde trafik sigortası zorunludur. Bu sigortanızı yaptırmadıysanız muayene öncesinde mutlaka zorunlu trafik sigortasını da yaptırın. Muayene sırasında rapor sonucuna göre emniyetsiz ya da ağır kusurlu olarak belirlenen araçların sonucu onaylanmaz bunlar eksikliklerini tamamlayıp tekrar muayeneden geçmesi gerekir.

Muayenesi onaylanmayan araç sahipleri tekrar muayene işlemlerini sabit muayene istasyonlarında yaptırdıysa yine sahip istasyonlardan birine gezici muayene istasyonlarında ilk muayeneyi yaptırdıysalar yine herhangi bir gezici muayene istasyonlarında yaptırmaları gerekir. Muayenesi geçmeyen araç sahipleri 1 ay içerisinde ücretsiz bir şekilde tekrar muayene istasyonlarından yararlanabilir.

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.