Araç Kasko Poliçesi Türleri Nedir?

Bugün son dönemlerde özellikle araçların daha lüks segmentler alanında yer alması onlara verilen değerin de daha fazla artmasına neden oldu. Araç sahipleri bu bağlamda araçlarını kasko yaptırmak seçeneğini çok fazla kulanmaya başladı diyebiliriz ancak burada bir kasko poliçesi hazırlanırken sizin önünüze iki seçenek çıkacaktır bunlardan birincisi tam kasko diğeri ise kısmi kasko dilerseniz bu kasko türlerini de derinlemesine biraz inceleyelim.

Tam Kasko (Full Kasko)

Tam kasko türü halk arasında full kasko olarak bilinmektedir. Burada aracın herhangi bir şekilde çapılması ya da sürücü tarafından çapması bununla birlikte aracın çalınması ya da yanması gurumlarının tamamını kapsayan bir kasko türüdür. Buradaki fiyat füzenlemesi ya da muafiyet durumları aracın sürücüsünün isteğine bağlı bir şekilde değişmektedir.

Kısmi Kasko

Kısmi kasko’ da tam kasko’dan biraz farklılık gözlenebilmektedir. Örneğin yukarıda bahsetmiş olduğumuz çarpma ya da çapılma veya yanma durumlarında araçta oluşabilecek zararın tamamı değil yalnızca bir kısmını içerisine alan bir kasko türüdür Bu kasko hizmetinin daha sınırlı olması poliçedeki bedele göre değişmektedir. Ancak bu durumda ise araç herhangi bir kaza durumunda riske açık bir hale gelecektir.

Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kasko teminatları firmaların sunduklarına göre değişiklik gösterir ancak her firmanın teminatında bulunan 3 başlık vardır. Bunlar aşağıda listelenmiştir.

  1. Çarpma-çarpılma teminatı
  2. Yangın teminatı
  3. Hırsızlık teminatı

Bu yukarıdaki 3 başlık her firmanın size sunmak zorunda olduğu fırsatlardır.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.