Hukuksal Koruma Sigortası Genel Şartları

Hukuksal Koruma Sigortası Nedir?

Herhangi bir kaza durumunda, kasko teminatı içerisinde yer alan güvenceler dahilinde, oluşan hasar ile ilgili hukuksal sorunların halledilmesi için gereken harcamalar, giderler ve ihtiyaç duyulan diğer gereklilikler, vekalet ücreti, dosya, dava masrafları gibi masrafları karşılayarak güvence altına alan sigorta çeşididir. Kasko içerisinde yer alan ek teminatlardan biridir. Hukuksal Koruma Sigortası kapsamına dahil olan durumlar ile ilgili bir yazı hazırladık.

Hukuksal Koruma Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Hukuksal Koruma sigortası; sigortalının bir kaza söz konusu olduğunda kasko dahilinde kazadan ileri gelen bütün hukuki işlemlerin ve gerekliliklerin; bunların sürecinde meydana gelen giderlerin ve diğer bütün edimlerin karşılanmasını sağlayarak sigortalı lan kişiyi teminat altına alır. Peki hangi durumlarda hukuksal koruma güvencesi geçerlidir:

 • Motorlu aracın zilyedi olan sigortalının hukuksal korunmasını sağlar.
 • Motorlu araç ile ilgili borçlar dışında kalan hukuksal sözleşmeler ve uyuşmazlıklar konusunda koruma sağlar.
 • Ayrıca kaza sonucunda sürücünün sürücü belgesinin kısıtlanması ya da elinden alınması gibi durumlarda; gereken işlemler ve çıkacak uyuşmazlıklar da hukuksal koruma sigortası kapsamındadır.
 • Yasal sorumluluk kuralları çerçevesinde sürücü sıfatından ileri gelen uyuşmazlıklar

Gibi durumlar söz konusu olduğundan hukuksal koruma söz konusudur. Bir de ek teminatlar ile bazı hallerde de hukuksal koruma söz konusu olabilir. Ancak bunların dışında gelişen durumlar hukuksal koruma sigortası kapsamına girmez.

1 cevap
 1. cengiz evergen
  cengiz evergen says:

  merhaba. kaskoda 5000 tl hukuksal koruma var. trafik kazası sonucu karşı taraf motoru ile ben kavşaktan dönerken sol arkadan hızla çarptı ve adam biraz yaralanmasına rağmen ceza davası açıldı. şu an suçlu biz görünüyoruz. avukat tuttum. dava devam ediyor. kaybedersem ve para cezası alırsam hukuksal koruma karşılar mı? teşekkürler.

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.