İkinci El Araç Alırken Hangi Kontroller Yapılmalıdır.

Ülkemizde ikinci el araç alım satım sektörü çok hareketlidir. Bütçesine uygun araba almak isteyenlerin ilk tercihi genellikle ikinci el araç oluyor ancak bu araçlar sıfır araç almaktan daha riskli olduğu için çok fazla detaya dikkat etmekte fayda vardır.

Genelde herkesin beklentisi ucuz olması yönünde olur ancak bir araç ucuzsa sıkıntıları da olabileceğini mutlaka düşünmek gerekir. Bazı araç sahipleri bu sıkıntıları gizleyerek araçlarını satabiliyor böyle durumlara karşı her zaman açıkgöz davranmak gerekir. 2. El bir araç alırken her tarafını çok iyi bir kontrol etmelisiniz ilk olarak lastiklerin durumuna bakın, dişlerini ve yanaklarınızı inceleyin asimetrik bir aşınma olmaması önemlidir. Direksiyon ayarını kontrol edin herhangi bir titreme olmamalıdır. Vites kontrolü mutlaka yapmalısınız aracı alın ve belli bir yol gidip viteslerin sorunsuz bir şekilde geçtiğine emin olun. Debriyaj ne hafif ne çok sert olmalıdır. En önemli parçalardan birisi de motordur. Motorun sorunsuz bir şekilde çalıştığına emin olmalısınız. Devirleri sorunsuz ve rahat bir şekilde geçmeli herhangi bir titreşim ya da takılma olmamalıdır.

Yağ çubuğu ile yağ haznesini mutlaka kontrol etmelisiniz. Aracın altında bir çürüme ya pas tutma var mı bunun kontrolünü de yapmalısınız. Aracın bütün parçalarını tek tek kontrol edin bir çarpma durumu ya da hasar durumu var mı diye kontrol etmelisiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.