Kasko Primleri Nasıl Belirleniyor?

Kasko sigortası primlerinde çok sayıda faktör etkilidir dışarıdan bakıldığında sadece sigorta şirketlerinin belirlediği bir rakam gibi gözükse de işin içinde farklı durumlar vardır. Sigorta primleri belirlenirken 3 durum gözetilir bunlardan birincisi yüzde 50’lik kesintinin tazminatlara ayrılmasıdır yani kasko sigortasına dahil olan her araç sahibinin ödediği tutarın yüzde 50’si direk olarak tazminatlar için ayrılır.

İkinci önemli adımda vergilerdir devlet tarafından alınan bu vergiler de kasko primlerinin yüzde 25’ini oluşturur. Üçüncü kasko prim tutarı da sigorta şirketlerine kalır yani yüzde 25’lik dilimde sigorta acentelerinin karıdır durum böyle olunca çok fazla tartışmanın da bir anlamı kalmıyor. Kasko fiyatları sürekli tarafından sigorta şirketleri tarafından belirlendiği ve arttırıldığı şeklinde düşünüldüğü için çeşitli tartışmalara neden olmaktadır ancak işin aslı daha farklıdır. Sigorta şirketlerinin yüzde 25’lik diliminin içerisinde çok sayıda gider vardır bunları da gözetmek gerekir. Reklam harcamaları, ekspertiz masrafları, kaza sonrasında servislere ödenen ücretler, komisyonlar gibi çok sayıda giderinin olduğu da bilinmelidir. Tüm bu masrafların dışında bir de rekabet ortamı vardır müşteri çekmek zorunda olan kasko şirketleri fiyatlarını makul seviye tutmaya özen gösterirler.

Primleri belirleyen diğer faktörler arasında da kişinin yaşı, ehliyetin süresi, mesleği gibi detaylar da vardır. Ayrıca arabanızın markası ve modeli de prim belirlenmesinde çok etkilidir. Bu tarz etkenlerin amacı risk durumunu ölçmektir.

Otomatik Vitesli Araç Kullanımın Detayları

Otomatik vitesli araçlar her zaman büyük bir kolaylık sağlamaktadır özellikle İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız otomatik vitesli arabalar hayatınızı kolaylaştırır. Bu araçların rahatlığı ve konforu anlaşıldıktan her geçen gün otomatik araç kullanımı da artmaktadır.

Bu araçlardan yüksek performans almak istiyorsanız bazı adımları doğru atmanız gerekir. Otomatik vitesli arabaların performansı düz vitese göre biraz daha düşük olabilir ancak doğru uygulamaları yaparsanız düz vitesli araçlar gibi performans alabilirsiniz. Otomatik vitesli araçlar ülkemizde diğerlerine göre daha pahalıdır özellikle yeni araba alacaksanız yüksek tutar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kullanımı düz vitesli araçlara göre çok daha kolaydır ancak bunda da dikkat edilmesi gereken çok sayıda husus vardır. İyi bir performans almak istiyorsanız gaz pedalına bastıktan sonra P yani park ile N yani boş vites seçeneğinden başka seçeneğe geçmemelisiniz. Aracınızla seyir halinde giderken kesinlikle P yani park konumuna vitesi geçirmeyin bu ciddi sıkıntılara neden olur. Aracınız tamamen durmadan geri vites yani R konumuna almayınız. L vites kısmına geçtikten sonra 50 KM üzerine hıza çıkmamanız gerekir. Performansınızın her zaman yüksek olmasını istiyorsanız şanzımanın yağ kontrollerini sürekli yaptırmalısınız.

Yokuş aşağıya giderken N yani boş uygulamasına geçmeyin bu çok tehlikelidir. Otomatik şanzımana sahip araçlarda iterek çalıştırma diye bir şey yoktur bunu yaparsanız aracı daha kötü bir hale getirebilirsiniz.

2017 Araç Muayene Fiyat Listesi

Araçların periyodik olarak muayene işlemlerinden geçmesi devlet tarafından zorunlu hale getirilmiş bir durumdur. Ticari araçlar her yıl otomobillerse 2 yılda bir araçlarını muayene kontrolünden geçirmeleri gerekir.

Araç muayene ücretleri her yıl aralık ayında Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenmektedir 2017 yılı içinde belirlenen fiyatlar açıklanmıştır. Bu açıklamaya göre otomobil, minibüs, kamyonet, yarı römork, römork, özel amaçlı taşıt ile arazi taşıtları 198,24 TL ödeme yapmaları gerekiyor. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker gibi araçların muayene ücreti 2017 yılı için 267.86 TL olarak belirlenmiştir. Bunların dışında kalan römorksuz traktörlerin ve motosiklet cinsi araçların muayene ücreti 101,48 TL olarak ön görülmüştür. Araç muayenelerini zamanında yaptırmaya özen göstermelisiniz aksi takdirde her geçen ay için yüzde 5 oranında gecikme zammı ödemek zorunda kalırsınız. Araç muayenesi yaptırabilmeniz içinde trafik sigortası zorunludur. Bu sigortanızı yaptırmadıysanız muayene öncesinde mutlaka zorunlu trafik sigortasını da yaptırın. Muayene sırasında rapor sonucuna göre emniyetsiz ya da ağır kusurlu olarak belirlenen araçların sonucu onaylanmaz bunlar eksikliklerini tamamlayıp tekrar muayeneden geçmesi gerekir.

Muayenesi onaylanmayan araç sahipleri tekrar muayene işlemlerini sabit muayene istasyonlarında yaptırdıysa yine sahip istasyonlardan birine gezici muayene istasyonlarında ilk muayeneyi yaptırdıysalar yine herhangi bir gezici muayene istasyonlarında yaptırmaları gerekir. Muayenesi geçmeyen araç sahipleri 1 ay içerisinde ücretsiz bir şekilde tekrar muayene istasyonlarından yararlanabilir.

Otomobil Satarken Hangi Adımları Atmak Gerekir

Aracınızı satmak istediğiniz en önemli aşamalardan birisi de ilan aşamasıdır. Bu bölümde ilan verirken çok sayıda detaya dikkat etmeniz gerekir. Aracığınızı olduğu gibi göstermeye özen gösterin farklı bir araç ya da çok üstün bir araç gibi göstermeye çalışırsanız çok sayıda kişiyle tartışma yaşayabilirsiniz.

Verdiğiniz ilanı da mutlaka kontrol edin en ufak hatalar bile algı yanılmasına neden olduğu için sıkıntılar yaratabilmektedir. Vermiş olduğunuz ilanlarda her zaman dürüst ve samimi olun. Abartılı ve tepki çekecek cümlelerden kaçının. Doktordan ya da full+full veya dosta gider gibi cümleler artık cazibesini kaybetti ve tepki çekmeye başladı. Aracınızla ilgili tüm bilgileri açık bir şekilde belirtin. Özellikle kilo metresini yazın, motorun durumunu, kaza durumunu, boya ya da kaporta durumunu da mutlaka belirtmelisiniz. Aracınızda ekstra özellikler varsa bunları da mutlaka belirmenizde fayda vardır. İlan sonrasında elinizden geldiğince potansiyel alıcılarla görüşün çünkü çok sayıda laf olsun diye sizi arayan kişi olacaktır. Randevularınızı mutlaka gündüz vakti yapın bu konularda acemiyseniz yanınızda da birisi olmasına özen gösterin.

Aracı almak isteyen kişi test yapmak istiyorsa ehliyetini ve durumunu kontrol ettikten sonra sizde yanında olacak şekilde test etmesine izin verebilirsiniz. Alıcı ile anlaştıktan sonra mutlaka kaparo talebinde bulunun aksi takdirde mağdur olabilirsiniz. Ödemenin hepsini teslim almadan aracı vermeyin.

Kış Aylarında Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış ayları geldiği zaman araç bakımı ve takibi daha bir zorlaşır şartlar gereği son derece sıkıntılı anlar yaşayabilirsiniz. Yolda kalma gibi mağduriyetlerle karşılaşmak istemiyorsanız bir takım önlemler almanız gerekir.

Bu önlemleri sadece kışın değil tüm zamanlarda almak gereklidir ancak kış şartları daha bir sert olduğu için farklı önlemleri de almakta fayda vardır. Karşılaşılabilecek sıkıntıların başında buzlanma sorunuz gelir aracınızın camları buzlanabilir bu duruma müdahale etmek için buz kazıma aleti ya da buz spreyi bulundurmalısınız kazıma işlerini tıklarınızla ya da havalandırma sistemiyle yapmak isterseniz çok vakit kaybeder ve yorulursunuz. Yolda kalma ve acil durumlara karşı tedbirli olmak adına mutlaka ilk yardım çantası aracınızda olsun ayrıca durumunuzu belli etmek içinde mutlaka reflektörlü üçgen de hazır bulundurun. Yolda kalma ihtimali için kalın kıyafetler ve battaniye gibi gereçleri de yanınızda bulundurmanız gerekir. Kış aylarında araçla yolda kalma durumları çok fazla görülmektedir bu gibi durumlara karşı her zaman el feneri, cep telefonu bulundurulmalıdır. Cep telefonunuzun da tam şarj dolu bir şekilde yola çıkmaya özen göstermelisiniz.

Uzun yola çıkacaksanız ve sapa bir güzergah üzerinden gitmeniz gerekiyor yanınızda fazladan yiyecek bulundurmakta fayda vardır. Akü şarj kablosu da her araçta mutlaka bulunması gerekiyor uzun yolculuklar da her olası göz önünde bulundurmalısınız. Kısa yolculuklar için bile gerekli önlemleri almalısınız.

İkinci El Araç Alırken Hangi Kontroller Yapılmalıdır.

Ülkemizde ikinci el araç alım satım sektörü çok hareketlidir. Bütçesine uygun araba almak isteyenlerin ilk tercihi genellikle ikinci el araç oluyor ancak bu araçlar sıfır araç almaktan daha riskli olduğu için çok fazla detaya dikkat etmekte fayda vardır.

Genelde herkesin beklentisi ucuz olması yönünde olur ancak bir araç ucuzsa sıkıntıları da olabileceğini mutlaka düşünmek gerekir. Bazı araç sahipleri bu sıkıntıları gizleyerek araçlarını satabiliyor böyle durumlara karşı her zaman açıkgöz davranmak gerekir. 2. El bir araç alırken her tarafını çok iyi bir kontrol etmelisiniz ilk olarak lastiklerin durumuna bakın, dişlerini ve yanaklarınızı inceleyin asimetrik bir aşınma olmaması önemlidir. Direksiyon ayarını kontrol edin herhangi bir titreme olmamalıdır. Vites kontrolü mutlaka yapmalısınız aracı alın ve belli bir yol gidip viteslerin sorunsuz bir şekilde geçtiğine emin olun. Debriyaj ne hafif ne çok sert olmalıdır. En önemli parçalardan birisi de motordur. Motorun sorunsuz bir şekilde çalıştığına emin olmalısınız. Devirleri sorunsuz ve rahat bir şekilde geçmeli herhangi bir titreşim ya da takılma olmamalıdır.

Yağ çubuğu ile yağ haznesini mutlaka kontrol etmelisiniz. Aracın altında bir çürüme ya pas tutma var mı bunun kontrolünü de yapmalısınız. Aracın bütün parçalarını tek tek kontrol edin bir çarpma durumu ya da hasar durumu var mı diye kontrol etmelisiniz.

 

Lastik Hava Basıncı Nasıl Ayarlanmalıdır?

Yol üzerinde sorunsuz bir şekilde hareket edebilmeniz için aracınızın lastiklerinin hava basıncının doğru şekilde ayarlanması çok önemlidir. Hava basıncını ayarladıktan sonra belli aralıklarla lastik kontrolü yapmalısınız çünkü zaman içerisinde lastikle aşınacağı için hava kaçırmaya başlayacaktır.

Araç lastiklerinin havasının çok yüksek olması ya da düşük olması bir takım sorunları ortaya çıkmasına neden olur.  Oto lastikleri için doğru hava basıncı aracın modeline, motor hacmine, lastik boyutuna ve motor gücüne göre farklılık gösterir. Aracınız için doğru hava basıncının kaç olması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız kapı kenarına, benzin depo kapağına ve araç kataloguna bakabilirsiniz. Ülkemizde 1 bar 14.5 PSI e eşittir. Doğru hava basıncını ölçmek için ilgili cihazı satın alabilir ya da benzin istasyonlarında yer alan hava basıncı cihazlarından faydalanabilirsiniz. Lastiklerinizin hava basıncı düşük olursa trafikte tehlikeye girersiniz ayrıca aracın performansı düşer ve lastiklerin üzerine çok fazla yük bineceği için ömürleri de azalır. Bu nedenle lastiklerinizin hava basıncını düzenli olarak kontrol edin bir sorun varsa mutlaka zamanında halletmelisiniz. Düzensiz bir basınç varsa bu durum fazla yakıt tüketimine ve lastiklerin kısa sürede aşınmasına da neden olur.

Araçların tüm bakımları yapılırken lastiklerinde ihmal edilmemesi çok önemlidir. Bu tarz kontroller için periyodik bakımları beklemeyin gerekirse her gün aracınızın lastiklerini kontrol edip o şekilde yola çıkın.

Avantajlı Kasko Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Ülkemizde kasko yaptıranların sayısı dünya ortalamasının çok altındadır bunun en temel nedeni bu bilincin yeterli seviyede olmamasıdır. Millet olarak genellikle bir sorun yaşamadıkça önlem almıyoruz araçlarımız bizler için çok değerli olsa da önlem konusunda gerekli özeni gösteremiyoruz. Kasko sigortası yaptırmak istenmemesinin en büyük nedeni fiyatlarıdır.

Zorunlu olmaması da kasko sigortasından kaçmak için bir sebep olarak gösterilebiliyor. Kasko fiyatları normal şartlara göre biraz pahalı olabilir ancak araçlarda çok değerlidir olası kazalar sonrasında çok yüksek tutarlar ödeyebilirsiniz. Ülkemizdeki kaza verilerine baktığımızda kaskoya en çok ihtiyacı olan ülkeler arasında geldiğimizi görebilirsiniz. Kasko fiyatları sizin içinde çok yüksek geliyorsa ihtiyacınıza uygun bir kasko seçmenizde fayda vardır bu şekilde kaskoyu daha uygun hale getirebilirsiniz. Kasko da tam, dar ve geniş kasko seçenekleri bulunur siz gün içerisinde aracınızı çok fazla kullanıyorsanız ve çok fazla dış tehdit olduğunu düşünüyorsanız o zaman geniş kasko yaptırmanız ya da tam kasko yaptırmanız gerekir bu durumda yüksek bir kasko ücreti ödersiniz ancak kendinizi de tam olarak güvence altına alırsınız.

Özellikle büyükşehirlerde yaşıyorsanız tam ya da geniş kasko yaptırmak bir ihtiyaç haline gelmiştir çünkü çok sayıda tehdit vardır. Aracınızı fazla kullanmıyorsanız dar kasko yaptırabilir ve daha az ücret ödeyebilirsiniz. Küçük şehirde yaşıyor ve aracınızla fazla trafiğe çıkmıyorsanız bu kasko türü sizin için daha idealdir.

Kasko Sigortasında Anlaşmalı Servislerin Önemi Nedir?

Kasko sigortası seçerken iyi bir araştırma yapmak gerekir ülkemizde onlarca sigorta şirketi vardır bunların hepsi farklı özelliklerde ve farkı tariflerde çalışmaktadırlar. Bir sigorta şirketiyle anlaşma yapmadan önce o şirket hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızda fayda vardır bunun için internet üzerinden araştırma yapabilirisiniz.

İnternetin hayatımıza kattığı en büyük kolaylıklardan birisi de istediğiniz bilgileri anında bulabilmemizdir ayrıca çoğu işlem internet üzerinden çok kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir. Kasko şirketleri de kendi hizmetlerini ve ücretlerinizi ilgili web sayfalarında paylaşmaktadır bulara bakarak nasıl hizmet sunduğunu ve kasko için ne kadar ücret talep ettiklerini görebilirsiniz. Sadece tek bir kasko şirketinin değil aynı zaman çok sayıda kasko şirketini tek bir sayfa üzerinde de görmeniz mümkündür. Kasko şirketi seçerken ne gibi hizmetleri var buna bakmak gerekir sadece fiyat açısından değerlendirmeyin. Kasko şirketlerinin anlaşmalı servisleri vardır bu servisler ne kadar çok olursa o kadar iyi hizmet alırsınız. Bir kasko şirketi seçtiğinizde ne kadar anlaşmalı servisi var hangi servislerle anlaşmalılar buna bakmanızda fayda vardır.

Aracınızın başına bir şey geldiğinde ilk olarak bu servislere yönlendirme yapılır. Örneğin seçtiğiniz kasko şirketinin az sayıda servisi varsa aracın servise çekilme süresi uzar ve çok geç tamir edileceği için işleriniz aksayabilir. Seçtiğiniz şirketin çok sayıda anlaşmalı servisi varsa aracınız kısa sürede çekilecek ve tamir edilecektir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Herkesin en büyük hayallerinden birisi de bir araç sahibi olmaktır bir araç aldığınızda çok sayıda sorumluluğu da kabul etmiş oluyorsunuz. Bunların başında aracın bakımı, vergileri, sigortası ve diğer atmanız gereken adımlar geliyor.

Bunları yapmadığınız zaman çok sayıda sorunla karşılaşabilirsiniz. Aracınıza ilgili sorumlu olduğunuz bir durum da ilgili vergilerin ödenmesidir. Araç satın alırken çeşitli vergileri direk olarak ödersiniz sonraki dönemde de motorlu taşıtlar vergisini düzenli olarak ödemeniz gerekir. MTV her yıl yılda iki kez düzenli olarak ödenmelidir. Trafik şubelerine kayıtlı olan her araç bu vergiyi ödemelidir. Yasal düzenleme gereği ilk taksit Ocak ayında ikinci taksitte Temmuz ayında ödenir. Kaydınızı sildirmeniz durumunda diğer döneme ait vergiyi ödemenize gerek yoktur. Aracın modeli, yaşı ve silindir hacmine göre vergi hesaplanması yapılır. Otobüslerde oturma kapasite ve aracın yaşı dikkate alınırken kamyonlarda toplam ağırlı ile aracın yaşı dikkate alınmaktadır. Motorlu taşılar vergisini dilerseniz internet üzerinden dilerseniz de elden ödeyebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz il ve ilçede vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara direk olarak ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden ödeme yapmak daha kolay ve pratiktir. Bunun içinde vergi dairesinin web adresini ve anlaşmalı bankaların web adresini kullanabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisini mutlaka zamanında ödemelisiniz aksi takdirde gecikme cezası ödemek zorunda kalırsınız. Belli bir süre ödeme yapmazsanız evinize bir uyarı tebliği gönderilir bunu da dikkate almazsanız bankalardaki hesabınıza haciz konulur.