Lastik Hava Basıncı Nasıl Ayarlanmalıdır?

Yol üzerinde sorunsuz bir şekilde hareket edebilmeniz için aracınızın lastiklerinin hava basıncının doğru şekilde ayarlanması çok önemlidir. Hava basıncını ayarladıktan sonra belli aralıklarla lastik kontrolü yapmalısınız çünkü zaman içerisinde lastikle aşınacağı için hava kaçırmaya başlayacaktır.

Araç lastiklerinin havasının çok yüksek olması ya da düşük olması bir takım sorunları ortaya çıkmasına neden olur.  Oto lastikleri için doğru hava basıncı aracın modeline, motor hacmine, lastik boyutuna ve motor gücüne göre farklılık gösterir. Aracınız için doğru hava basıncının kaç olması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız kapı kenarına, benzin depo kapağına ve araç kataloguna bakabilirsiniz. Ülkemizde 1 bar 14.5 PSI e eşittir. Doğru hava basıncını ölçmek için ilgili cihazı satın alabilir ya da benzin istasyonlarında yer alan hava basıncı cihazlarından faydalanabilirsiniz. Lastiklerinizin hava basıncı düşük olursa trafikte tehlikeye girersiniz ayrıca aracın performansı düşer ve lastiklerin üzerine çok fazla yük bineceği için ömürleri de azalır. Bu nedenle lastiklerinizin hava basıncını düzenli olarak kontrol edin bir sorun varsa mutlaka zamanında halletmelisiniz. Düzensiz bir basınç varsa bu durum fazla yakıt tüketimine ve lastiklerin kısa sürede aşınmasına da neden olur.

Araçların tüm bakımları yapılırken lastiklerinde ihmal edilmemesi çok önemlidir. Bu tarz kontroller için periyodik bakımları beklemeyin gerekirse her gün aracınızın lastiklerini kontrol edip o şekilde yola çıkın.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.