Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Herkesin en büyük hayallerinden birisi de bir araç sahibi olmaktır bir araç aldığınızda çok sayıda sorumluluğu da kabul etmiş oluyorsunuz. Bunların başında aracın bakımı, vergileri, sigortası ve diğer atmanız gereken adımlar geliyor.

Bunları yapmadığınız zaman çok sayıda sorunla karşılaşabilirsiniz. Aracınıza ilgili sorumlu olduğunuz bir durum da ilgili vergilerin ödenmesidir. Araç satın alırken çeşitli vergileri direk olarak ödersiniz sonraki dönemde de motorlu taşıtlar vergisini düzenli olarak ödemeniz gerekir. MTV her yıl yılda iki kez düzenli olarak ödenmelidir. Trafik şubelerine kayıtlı olan her araç bu vergiyi ödemelidir. Yasal düzenleme gereği ilk taksit Ocak ayında ikinci taksitte Temmuz ayında ödenir. Kaydınızı sildirmeniz durumunda diğer döneme ait vergiyi ödemenize gerek yoktur. Aracın modeli, yaşı ve silindir hacmine göre vergi hesaplanması yapılır. Otobüslerde oturma kapasite ve aracın yaşı dikkate alınırken kamyonlarda toplam ağırlı ile aracın yaşı dikkate alınmaktadır. Motorlu taşılar vergisini dilerseniz internet üzerinden dilerseniz de elden ödeyebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz il ve ilçede vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara direk olarak ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden ödeme yapmak daha kolay ve pratiktir. Bunun içinde vergi dairesinin web adresini ve anlaşmalı bankaların web adresini kullanabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisini mutlaka zamanında ödemelisiniz aksi takdirde gecikme cezası ödemek zorunda kalırsınız. Belli bir süre ödeme yapmazsanız evinize bir uyarı tebliği gönderilir bunu da dikkate almazsanız bankalardaki hesabınıza haciz konulur.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.