Yazılar

2017 Araç Muayene Fiyat Listesi

Araçların periyodik olarak muayene işlemlerinden geçmesi devlet tarafından zorunlu hale getirilmiş bir durumdur. Ticari araçlar her yıl otomobillerse 2 yılda bir araçlarını muayene kontrolünden geçirmeleri gerekir.

Araç muayene ücretleri her yıl aralık ayında Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenmektedir 2017 yılı içinde belirlenen fiyatlar açıklanmıştır. Bu açıklamaya göre otomobil, minibüs, kamyonet, yarı römork, römork, özel amaçlı taşıt ile arazi taşıtları 198,24 TL ödeme yapmaları gerekiyor. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker gibi araçların muayene ücreti 2017 yılı için 267.86 TL olarak belirlenmiştir. Bunların dışında kalan römorksuz traktörlerin ve motosiklet cinsi araçların muayene ücreti 101,48 TL olarak ön görülmüştür. Araç muayenelerini zamanında yaptırmaya özen göstermelisiniz aksi takdirde her geçen ay için yüzde 5 oranında gecikme zammı ödemek zorunda kalırsınız. Araç muayenesi yaptırabilmeniz içinde trafik sigortası zorunludur. Bu sigortanızı yaptırmadıysanız muayene öncesinde mutlaka zorunlu trafik sigortasını da yaptırın. Muayene sırasında rapor sonucuna göre emniyetsiz ya da ağır kusurlu olarak belirlenen araçların sonucu onaylanmaz bunlar eksikliklerini tamamlayıp tekrar muayeneden geçmesi gerekir.

Muayenesi onaylanmayan araç sahipleri tekrar muayene işlemlerini sabit muayene istasyonlarında yaptırdıysa yine sahip istasyonlardan birine gezici muayene istasyonlarında ilk muayeneyi yaptırdıysalar yine herhangi bir gezici muayene istasyonlarında yaptırmaları gerekir. Muayenesi geçmeyen araç sahipleri 1 ay içerisinde ücretsiz bir şekilde tekrar muayene istasyonlarından yararlanabilir.

Kaskoda Araç Teminat Şartları Nelerdir?

Bankacılık sistemini ele aldığımızda krediler çok yayın olarak kullanılmaktadır. Hem ekonominin büyümesini hem de ihtiyaçların giderilmesi açısından kredi kullandırma faaliyetleri büyük önem taşımaktadır. 1 yıl ve 1 yıldan az kredilere kısa vadeli kredi adı verilmektedir. Bunu takiben bankacılık sisteminde 2 ile 5 yıl arasında verilen kredilere Orta Vadeli Kredi denmektedir. 5 yıldan ve daha uzun süreli verilen kredi türüne de Uzun Vadeli Kredi adı verilmektedir. Kurumların, işletmelerin, şirketlerin orta ve uzun vadeli para ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan kredi türüdür. Ticari işletmeler bu vadedeki kredileri yeniden yapılanma, yatırım oluşturma, modernizasyon gibi uzun vadeli ticari faaliyetlerde kullanırlar.

Orta ve uzun vadeli krediler bunların yanı sıra madencilik, tarım faaliyetleri, sanayi, gemi inşaatı, ithalat, ihracat gibi durumlarda da yoğun olarak kullanılmaktadır. Sunulan kredi hizmetinin vadesi arttıkça bu duruma bağlı olarak da maliyeti de artmaktadır. Bunun nedeni ise kredi kuruluşları ve ülkemizde yer alan bankalar fonlarını uzun süreli tutmakta ve karlı gördükleri yatırımlarda kullanamamaktadırlar. Bu nedenle kullandırdıkları krediler bu durumu maliyet olarak yansıtırlar. Orta ve uzun vadeli kredi türlerinde bir diğer risk türü de belirsizliktir. Ülke içinde ekonomik koşulla ve piyasaların dalgalana olasılığı kredilerin geri dönüşlerini tehlikeye sokmaktadır. Krediler de bu risk türleri maliyet olarak işletmelere yansıtılır.

Araç Kasko Poliçesi Türleri Nedir?

Bugün son dönemlerde özellikle araçların daha lüks segmentler alanında yer alması onlara verilen değerin de daha fazla artmasına neden oldu. Araç sahipleri bu bağlamda araçlarını kasko yaptırmak seçeneğini çok fazla kulanmaya başladı diyebiliriz ancak burada bir kasko poliçesi hazırlanırken sizin önünüze iki seçenek çıkacaktır bunlardan birincisi tam kasko diğeri ise kısmi kasko dilerseniz bu kasko türlerini de derinlemesine biraz inceleyelim.

Tam Kasko (Full Kasko)

Tam kasko türü halk arasında full kasko olarak bilinmektedir. Burada aracın herhangi bir şekilde çapılması ya da sürücü tarafından çapması bununla birlikte aracın çalınması ya da yanması gurumlarının tamamını kapsayan bir kasko türüdür. Buradaki fiyat füzenlemesi ya da muafiyet durumları aracın sürücüsünün isteğine bağlı bir şekilde değişmektedir.

Kısmi Kasko

Kısmi kasko’ da tam kasko’dan biraz farklılık gözlenebilmektedir. Örneğin yukarıda bahsetmiş olduğumuz çarpma ya da çapılma veya yanma durumlarında araçta oluşabilecek zararın tamamı değil yalnızca bir kısmını içerisine alan bir kasko türüdür Bu kasko hizmetinin daha sınırlı olması poliçedeki bedele göre değişmektedir. Ancak bu durumda ise araç herhangi bir kaza durumunda riske açık bir hale gelecektir.

Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kasko teminatları firmaların sunduklarına göre değişiklik gösterir ancak her firmanın teminatında bulunan 3 başlık vardır. Bunlar aşağıda listelenmiştir.

  1. Çarpma-çarpılma teminatı
  2. Yangın teminatı
  3. Hırsızlık teminatı

Bu yukarıdaki 3 başlık her firmanın size sunmak zorunda olduğu fırsatlardır.