Yazılar

Kış Aylarında Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış ayları geldiği zaman araç bakımı ve takibi daha bir zorlaşır şartlar gereği son derece sıkıntılı anlar yaşayabilirsiniz. Yolda kalma gibi mağduriyetlerle karşılaşmak istemiyorsanız bir takım önlemler almanız gerekir.

Bu önlemleri sadece kışın değil tüm zamanlarda almak gereklidir ancak kış şartları daha bir sert olduğu için farklı önlemleri de almakta fayda vardır. Karşılaşılabilecek sıkıntıların başında buzlanma sorunuz gelir aracınızın camları buzlanabilir bu duruma müdahale etmek için buz kazıma aleti ya da buz spreyi bulundurmalısınız kazıma işlerini tıklarınızla ya da havalandırma sistemiyle yapmak isterseniz çok vakit kaybeder ve yorulursunuz. Yolda kalma ve acil durumlara karşı tedbirli olmak adına mutlaka ilk yardım çantası aracınızda olsun ayrıca durumunuzu belli etmek içinde mutlaka reflektörlü üçgen de hazır bulundurun. Yolda kalma ihtimali için kalın kıyafetler ve battaniye gibi gereçleri de yanınızda bulundurmanız gerekir. Kış aylarında araçla yolda kalma durumları çok fazla görülmektedir bu gibi durumlara karşı her zaman el feneri, cep telefonu bulundurulmalıdır. Cep telefonunuzun da tam şarj dolu bir şekilde yola çıkmaya özen göstermelisiniz.

Uzun yola çıkacaksanız ve sapa bir güzergah üzerinden gitmeniz gerekiyor yanınızda fazladan yiyecek bulundurmakta fayda vardır. Akü şarj kablosu da her araçta mutlaka bulunması gerekiyor uzun yolculuklar da her olası göz önünde bulundurmalısınız. Kısa yolculuklar için bile gerekli önlemleri almalısınız.

Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

 

Motorlu taşıtlarda yakıt tasarrufu yapmak çok önemlidir. Özellikle ülkemizdeki benzin fiyatlarını göz önünde bulundurmak gerekir tasarruf mecbur gibi bir şeydir. Otomobil kullanma biçimimiz yakıt tüketiminde çok etkili oluyor. Aracınızı çalıştırtan sonra kesinlikle rölanti bir şekilde ısıtma yapmayın.

Bu şekilde hem motora zarar verirsiniz hem de yakıtın çok gitmesine neden olur. Uzun süreli durma ihtiyacınız olduğunda motoru kesinlikle kapatın öle bekleyin. 3 dakika rölanti de beklettiğiniz arabanız size bir km yol kadar benzin harcatmaktadır. Benzin tasarrufu için diğer bir yöntemde kısa mesafeler için araba kullanmayın. Arabanızı çalıştırmanı bile belli bir benzin harmanız demektir. Arabanın ısısına kavuşması ve yol alması için harcanan benzin size zarar demektir bu yüzden kısa mesafelerde mümkün olduğunca araba kullanmamaya özen gösterin. Aracınızın motor devrine çok dikkat edin ve doğru zamanda vites değiştirmeyi ihmal etmeyin. Otomobilinizin devrini iyi gözeterek ekonomik viteste yol almayı sürdürün. Özellikle uzun mesafeli yollarda vites değişiklikleri size çok benzin harcatmaktadır bunları doğru yaptığınızda çok güzel tasarruf sağladığınızı hemen fark edersiniz. Bir diğer detayla hızlı araba kullanmayın ve yol şartlarına uygun hareket edin.

Bozuk yollarda aracınızı yıpratmadan ve yavaş kullanmaya özen göstermelisiniz. Hızlı araba kullanmak hem motorun ömrünü kısaltır hem de çok benzin harcamanıza neden olur. Benzin konusunda tasarruf yapmak büyük ölçüde sizin elinizdedir.