Yazılar

Aracınız Pert Olursa Ne Kadar Ödeme Alırsınız?

Aracınızın başına herhangi bir zarar gelmesine karşın sigorta olarak kasko yaptırıyoruz. Peki kasko hangi durumlarda ne kadar ödeme yapar? Araç pert olunca kasko ne kadar ödeme yapar? İşte bu konu ile ilgili bir yazı hazırladık.

Aracın Pert Olması Ne Demektir?

Aracın pert olması demek, bu bir kaza meydana geldiğinde aracın aldığı hasar sonucu kullanılamaz bir duruma gelmesinde sigortacılık sektöründe anılma şeklidir. Yani aracın pert olması tam hasarlı olması anlamına gelmektedir.

Araç Hangi Durumlarda Pert Olmuş Sayılır?

Araç herhangi bir kaza geçirdiğinde ekspertiz araçta ki hasarın ne olduğunu belirlemek için inceler. Ekspertiz incelemesi sonucu hasar onarım bedeli eğer aracın piyasa fiyatına yakın bir rakam ise o zaman kasko tarafından bu araç da tam hasarlı sayılır. Yani eğer aracın piyasa değerinin en az yüzde yetmişine denk geliyorsa hasarı onarım fiyatı, o zaman genel olarak o araçla trafiğe çıkmak güvenli olmayacağından tam hasarlı araç olarak nitelendirilir.

Araç Pert Olduğunda Hasar Tazminatı Nasıl Belirlenir?

Öncelikle aracın hasarı ekspertiz tarafından belirlenmelidir. Eğer bu raporda araçta ki hasarın onarımı mümkün değilse, o nokta da aracın piyasada ki değeri karşılığı tamamen sigorta şirketine ödenir ve bedeli ödenen pert olmuş araç da kasko firmasının olur. Ancak eğer sigorta yaptıran yani aracın sahibi aracın kendisinde kalmasını özellikle belirliyor ise ite o nokta da aracın hurda bedeli belirlenir ve aracın piyasa değeri fiyatından düşülerek kasko hasar tazminatı ödemesi yapılır.

Kasko Sigortası Şartları Değişiklikler

1 Nisan’dan itibaren kaskoda 4 farklı uygulamaya geçiliyor. Buna göre artık sigorta şirketleri dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olarak 4 farklı sigorta teminatı sunacak.

Kasko uygulamasında yönetmelik değişti ve primden, kasko teminatlarına kadar pek çok uygulamada değişikliğe gidildi. Buna göre sınırlı teminat almak isteyenler dar kasko, çarpma, hırsızlık, yangın gibi klasik teminatları almak isteyenler kasko, daha ayrıntılı kasko isteyenler genişletilmiş kasko ve aracını her türlü riske karşı sigortalamak isteyenler ise tam kasko sigortasını seçebilecek.

Hasar ödemesi değişiyor

1 Nisan 2013 tarihinde başlayacak yeni kasko uygulamasında hasar ödemesinde de değişikliklere gidildi. Sigorta şirketlerine kasko hasarını ödeme zorunluluğu getirildi. Ayrıca hasar incelemesinin uzun sürmesi ya da hukuka yansıması yüzünden 3 ay içinde hasar ödemesi yapılmazsa sigorta şirketleri tüketici ile anlaşarak hasarın yüzde 50’sini avans olarak ödeyebilecek.

Orijinal parçada ısrar edenler Devamını Oku