Yazılar

Kasko Primleri Nasıl Belirleniyor?

Kasko sigortası primlerinde çok sayıda faktör etkilidir dışarıdan bakıldığında sadece sigorta şirketlerinin belirlediği bir rakam gibi gözükse de işin içinde farklı durumlar vardır. Sigorta primleri belirlenirken 3 durum gözetilir bunlardan birincisi yüzde 50’lik kesintinin tazminatlara ayrılmasıdır yani kasko sigortasına dahil olan her araç sahibinin ödediği tutarın yüzde 50’si direk olarak tazminatlar için ayrılır.

İkinci önemli adımda vergilerdir devlet tarafından alınan bu vergiler de kasko primlerinin yüzde 25’ini oluşturur. Üçüncü kasko prim tutarı da sigorta şirketlerine kalır yani yüzde 25’lik dilimde sigorta acentelerinin karıdır durum böyle olunca çok fazla tartışmanın da bir anlamı kalmıyor. Kasko fiyatları sürekli tarafından sigorta şirketleri tarafından belirlendiği ve arttırıldığı şeklinde düşünüldüğü için çeşitli tartışmalara neden olmaktadır ancak işin aslı daha farklıdır. Sigorta şirketlerinin yüzde 25’lik diliminin içerisinde çok sayıda gider vardır bunları da gözetmek gerekir. Reklam harcamaları, ekspertiz masrafları, kaza sonrasında servislere ödenen ücretler, komisyonlar gibi çok sayıda giderinin olduğu da bilinmelidir. Tüm bu masrafların dışında bir de rekabet ortamı vardır müşteri çekmek zorunda olan kasko şirketleri fiyatlarını makul seviye tutmaya özen gösterirler.

Primleri belirleyen diğer faktörler arasında da kişinin yaşı, ehliyetin süresi, mesleği gibi detaylar da vardır. Ayrıca arabanızın markası ve modeli de prim belirlenmesinde çok etkilidir. Bu tarz etkenlerin amacı risk durumunu ölçmektir.

Avantajlı Kasko Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Ülkemizde kasko yaptıranların sayısı dünya ortalamasının çok altındadır bunun en temel nedeni bu bilincin yeterli seviyede olmamasıdır. Millet olarak genellikle bir sorun yaşamadıkça önlem almıyoruz araçlarımız bizler için çok değerli olsa da önlem konusunda gerekli özeni gösteremiyoruz. Kasko sigortası yaptırmak istenmemesinin en büyük nedeni fiyatlarıdır.

Zorunlu olmaması da kasko sigortasından kaçmak için bir sebep olarak gösterilebiliyor. Kasko fiyatları normal şartlara göre biraz pahalı olabilir ancak araçlarda çok değerlidir olası kazalar sonrasında çok yüksek tutarlar ödeyebilirsiniz. Ülkemizdeki kaza verilerine baktığımızda kaskoya en çok ihtiyacı olan ülkeler arasında geldiğimizi görebilirsiniz. Kasko fiyatları sizin içinde çok yüksek geliyorsa ihtiyacınıza uygun bir kasko seçmenizde fayda vardır bu şekilde kaskoyu daha uygun hale getirebilirsiniz. Kasko da tam, dar ve geniş kasko seçenekleri bulunur siz gün içerisinde aracınızı çok fazla kullanıyorsanız ve çok fazla dış tehdit olduğunu düşünüyorsanız o zaman geniş kasko yaptırmanız ya da tam kasko yaptırmanız gerekir bu durumda yüksek bir kasko ücreti ödersiniz ancak kendinizi de tam olarak güvence altına alırsınız.

Özellikle büyükşehirlerde yaşıyorsanız tam ya da geniş kasko yaptırmak bir ihtiyaç haline gelmiştir çünkü çok sayıda tehdit vardır. Aracınızı fazla kullanmıyorsanız dar kasko yaptırabilir ve daha az ücret ödeyebilirsiniz. Küçük şehirde yaşıyor ve aracınızla fazla trafiğe çıkmıyorsanız bu kasko türü sizin için daha idealdir.

Ülkemizde Yaşanan Trafik Sorununda Son Durum

Trafikteki araç sayısı her geçen gün artmaya devam ettiği için trafik sorunu da giderek büyümektedir. Eskiden sadece büyükşehirlerde uzun araç kuyrukları oluşurken günümüzde küçük şehirlerde bile trafikle karşılaşmak mümkün hale geldi.

Yeni yollar yapılsa da araç satın almaları hızla devam ettiği için trafik sorunu da artmaya devam ediyor. Eskiden her 10 kişiden birinde araç olurken günümüzde 3 kişiden birinin aracı olduğu görülmektedir. Ülke olarak trafik kurallarına yeterince önem vermiyoruz örneğin gelişmiş ülkelerde emniyet şeridi her durumda boş bırakılırken ülkemizde yoğun trafiğin olduğu zamanlarda emniyet şeridi ihlali yapılmaktadır. Bunun en temel nedeni araç sahiplerinin yeterli eğitime sahip olamamasıdır. Trafikte sorunun ve trafik kazalarının önüne geçmek için bir takım yeni tedbirlerin alınması gerekir. Yapılacak yeni yollar ve alternatif yollarla bu sorun bir nebze ortadan kaldırılabilir ancak sürücülerinde bilinçlendirilmesi gerekir. Yaşanan trafik sorunu büyük bir zaman kaybına neden olur özellikle büyükşehirlerde evlerine gitmek isteyenler trafik nedeniyle çok zaman kaybedebiliyor. Burada araç sahipleri şerit ihlali yapmadan ve düzenli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelidir. Hızlı geçiş sistemlerini kullanma da trafik sorununa alternatif olabilir.

Trafik kurallarına yeterince özen gösterilmediği zamanda trafik sorunu ortaya çıkar bu kuralların en temel amacı olası kazaların ve trafik sorunun önüne geçmektir. Bu konuda yaptırımlar ve cezalar olsa da yeterli gelmemektedir.

 

Kasko Yaptırmak İçin Hangi Belgeler İstenir?

Kasko sigortası yaptırmaya karar verdikten sonra atmanız gereken ilk adım ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko türü bulmaktır. Kasko yaptırmak için karşınızda üç seçenek bulunur birincisi dar kasko ikincisi tam kasko üçüncü seçenek ise genişletilmiş kaskodur bu türler içeriğe göre değişir kasko sistemi hizmet üzerine kurulur ne kadar çok hizmetten yararlanmak isterseniz o kadar poliçeniz geniş tutulur.

Hangi hizmetlerden yararlanmak istediğinizi de ihtiyacınıza göre belirlemelisiniz çok sık araç kullanıyorsanız ve İstanbul gibi her an trafik kazası olabilecek bir şehirde yaşıyorsanız o zaman geniş kasko yaptırmanızda ya da tam kasko yaptırmanız fayda vardır. Sadece hafta sonları ve belirli günlerde araç kullanıyorsanız sizin için dar kasko daha iyi olacaktır ayrıca dar kasko daha ekonomiktir. Kasko türünü seçtikten sonra ilgili ihtiyaçlar doğrultusunda size en iyi teklifi veren firmayı seçmeniz gerekir bunu da internet üzerinden çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Daha sonraki aşama evrak tamamlama aşamasıdır kasko şirketine hazır evraklarla giderseniz işlemleriniz kısa sürecektir. Kasko poliçesi düzenlerken yanınızda bulundurmanız gereken evraklar nüfus cüzdanı, aracın ruhsatı, aracın plakası, modeli, markası, yaşına ait temel bilgiler sizden istenmektedir.

Bu belgelerle birlikte bir takım formlar da doldurmanız istenir bunların eksiksiz ve tam olması önemlidir. Kasko şirketine gidip gelmekle uğraşmak istemiyorsanız önceden hazırlık gitmenizde fayda vardır.

Kasko Sigortasının Kazanımları Nelerdir?

Araba sahibi olmak herkesin hayalidir kimileri bu hayalini gerçekleştirmek için uzun yıllar boyunca birikim yapıp beklemek zorunda kalır ve sonunda istediği arabayı alır ancak iş bunla bitmiyor elinizdeki aracın değerini korumak için bir takım önlemler de almanız gerekir.

Trafik sigortasını her araç sahibi yaptırmak zorundadır bunun dışında kendinizi ve aracınızı güvence altına almak istiyorsanız mutlaka kasko sigortasına da dahil olmanız gerekir. Ülkemizde araç sahibi olmak çok kolaydır ancak onu korumak için gerekli adımlar yeterince atılmıyor genellikle bir kaza ya da üzücü olay meydana geldikten sonra araç sahipleri trafik sigortasının ve kaskonun önemini kavramaktadır. Kasko sigortası içinde bulunduğumuz dönemde çok büyük bir ihtiyaçtır küçük bir kaza yapmanız bile çok yüksek tutarlı paralar ödemek zorunda kalırsınız bu nedenle her zaman önlem almanızda fayda vardır. Kasko sigortasının çok sayıda kazanımı vardır aracınızı kazaya, çalınmaya, hasara karşı korurken size de çok sayıda ücretsiz yardım hizmeti sunar. Yolda kalma, bakım, onarım, servis, konaklama, sağlık gibi hizmetler de kasko yaptıran araç sahiplerine ücretsiz olarak verilir.

Genellikle araç sahipleri kasko ücretlerini yüksek bulduğu için yaptırmaktan kaçınırlar ancak olaya geniş bir pencereden baktığımızda yaptırmanın çok daha yararlı olduğunu görebilirsiniz. İlla ki bir kaza olacak diye bir şey yok ancak önlem almak her zaman iyidir. Sizde kasko yaptırmadan yola çıkmayın

 

Kasko Şirketlerinde Müşteri Temsilcisi Hizmeti

Teknoloji ilerledikçe tüm kurum ve kuruluşlarda hızlı bir gelişme meydana gelmektedir özellikle internet üzerinden hizmet veren firmalar daha etkin olabilmek adına alt yapılarını son sistemlerle yenilemektedir. Kasko şirketleri de bu büyümeye ve gelişmeye ayak uydurarak artık müşterileriyle olan iletişim ve haberleşme ağını giderek genişletiyorlar.

Kasko şirketlerinin teknolojiyi daha etkin olarak kullanmasında rekabet ortamı da çok etkilidir daha çok müşteriye ulaşmak isteyen kasko şirketleri çeşitli hizmetleri devreye sokuyor. Örneğin kasko ve trafik sigortası hizmetleri ve tutarları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz artık acentelere kadar gitmenize gerek yok ilgili firmanın internet sitesine girerek T.C. kimlik numaranızı ve araç plakanızı girdiğinizde ne kadar trafik sigortası ya da kasko sigortası ödemesi yapacağınızı görebiliyorsunuz. Artık bu şekilde çok gelişmiş alt yapılara sahip web sitelerini görmek mümkün özellikle büyük kasko şirketleri her şekilde müşterilerine hitap edebiliyor. Müşteri temsilciği konusunda da büyük bir devrim yaşanmaktadır. Tüm sorunlarınızı kasko şirketlerinin müşteri temsilcilerinden çözebilirsiniz ayrıca sormak istediklerinizi sorabilir ve fiyat teklifleri de alabilirsiniz. Büyük kasko şirketleri müşterilerine daha iyi hizmet vermek için 7/24 müşteri temsilcisi hizmetini devreye sokmuştur.

Bu tarz hizmetler araç sahiplerini memnun etmekte ve tercih sebebi oluşturmaktadır. Günümüzde kardan çok müşteri memnuniyeti ön planda tutulmaktadır aksi takdirde kasko şirketleri kısa sürede çok sayıda müşteri kaybeder.

Kasko Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Araçla ilgili bir sigorta yaptırmadan önce ne kadar faydalı ya da ne kadar ihtiyacımız var bize getirileri neler olacak onu iyi öğrenmemiz gerekir. Bu konularda yeterli bilgiye sahip olmadığımız için genellikle sigorta yaptırmaktan kaçıyoruz zorunlu olmasına rağmen çok sayıda araç sahibi trafik sigortasını bile yaptırmaktan kaçmaktadır.

Daha sonradan maddi bir külfetle karşılaşmak istemiyorsanız önleminizi önceden almanızda fayda vardır. Trafik sigortası da kasko sigortası da çok önemlidir trafik sigortası sizi karşı tarafa karşı güvence altına alırken kasko sigortası ise sizin aracınızı güvence altına alır. Bir trafik kazası meydana geldiğinden ortaya çıkacak masraf hiç küçümsenmeyecek şekilde olacaktır çünkü ülkemizde araç tamiri için alınan yedek parça fiyatları dolar üzerinden belirlenir. Bu nedenle en küçük hasarlarda bile yüksek tutarlar ödemek zorunda kalabilirsiniz siz ne kadar dikkatli bir şoför olursanız olun trafikte her şeyin başınıza gelebileceğinin bilincinde olmanız gerekir. Trafik sigortası hiçbir zaman yeterli değildir bunun yanında mutlaka kasko sigortasının da zamanında yapılması önemlidir. ,

Kasko sadece kazalara karşı değil diğer olumsuz durumlara karşı da aracınızı güvence altına alır aracın çalınması, çalınmaya teşebbüs, yangın, sel, deprem, terör olayları gibi durumlar sonrasında aracınıza bir zara geldiğinde ortaya çıkan masraf sigorta şirketi tarafından karşılanır. Aracınız kullanılamayacak durumdaysanız ya da çalındıktan sonra tekrar bulunamazsa o zaman değeri kadar tazminat alırsınız.

Kasko Hasarlarında Gerekli Belgeler

Sürücülere büyük kolaylıklar sağlayan kasko sigortasında olası kazanın gerçekleşmesi durumunda gerekli belge ve bilgilerin sigorta şirketine sunulması gerekir. Bu belge ve bilgileri yasada ön görülen zamanda sigorta şirketine vermezseniz tazminat alamazsınız.

Bilinmesi gereken en önemli husus bu belgelerle 5 gün içinde ihbar yapmış olmanız gerekir. Poliçe numaranızı, hasar tarihini ve tamiratın yapıldığı adrese ait bilgileri önceden hazırlamanız önemlidir. Olası kaza sonrasında bulundurmanız gereken belgelerin arasında poliçe fotokopisi, hasarı belgeleyen bilgi ve fotoğraflar, kaza tespit tutanağı, motorlu ara tescil belgesi fotokopisi, kaza beyanı, alkol raporu, sürücü belgesi fotokopisi, çalınma durumu söz konusu oluysa ilgili yerlere başvuru yapıldığına dair başvuru zaptı. 30 gün içerisinde araçla ilgili bir gelişme yaşanmamışsa ilgili mercilerden ya da emniyetten aracın bulunamadığına dair yazı ve trafikten kaydın silindiğine dair belge de bulundurulmalıdır. Bu belgelerin zamanında tamamlanıp sigorta şirketine verilmesi gerekir zamanında vermediğiniz ve geçerli bir neden olmadığı takdirde sigorta şirketi ödeme yapmayabilir. Kaza sonrasında alacağınız tazminata dair bir anlaşmazlık ortaya çıkarsa bu durumda bilirkişi ya da hakem heyeti devreye girmektedir.

Bilirkişi ya da hakem heyeti çağrıldıktan sonra bu kişilerin belirleyeceği bedeller önceden kabul edilmiş sayıldığı için sonradan herhangi bir itirazda bulunamaz. Bilirkişi hem sigorta şirketini hem de araç sahibini mağdur etmeyecek bir tutar ortaya çıkarmaktadır.

Kasko Sigortasında Yaşanan Tramer Kaydı Sorunu

Kasko sigortası yaptırmak istediğiniz önce bir fiyat araştırması yapmalısınız bunu dilerseniz internet üzerinden dilerseniz de kasko şirketine giderek yüz yüze görüşme şeklinde de yapabilirsiniz. Kasko araştırması yapmak iyi fiyat alma açısından önemlidir çünkü şirketler arasında çok büyük fiyat farkları olabiliyor.

Fiyat alırken sadece aldığınız hizmetler yönünde bakmayın ayrıca kasko bir takım indirimlerde uygulanmaktadır bunların da hesaplandığından emin olunuz. Hangi şehirde olduğunuz, ehliyetinizin süresi, araçta alarm olup olmaması, hasarsızlık indirimi gibi kalemler bir araya geldiği ciddi boyunlarda avantaj sağlanmaktadır. Bunların takip edilmesi gerekir profesyonel ve kaliteli kasko şirketleri sizi bu konuda bilgilendirerek bu indirimleri sağlarken bazı kasko şirketleri bu konuları hiç açmaz ve indirimi de kısmen uygular. Durum böyle olursa da aynı hizmetler çerçevesinde yüksek prim ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kasko sigortası yaptırırken yaşanan bir sorun da TRAMER kaydı sorgulama sorunudur. Aracınız bu sistem içerisine dahil edilmemişse internet üzerinden sorgulama yaptığınızda aracınızla ilgili bilgilere ulaşamazsınız. Sistem size müsaade etmek çünkü kayıtlı değilsinizdir. Kaydın gözükmesi ve ya da yeni kayıt oluşturulması için kasko şirketinden yardım alınabilir. Bu şirketler yetkili girişi yaptıkları için aracınıza ait bilgileri sistemde görebilirler.

TRAMER sistemi üzerinden bilgi alınması indirimlerin uygulanması adına ve adil bir prim belirlenmesi adına çok önemlidir. Bu durum konusunda sorun yaşanıyorsa hemen kasko şirketinizle görüşmenizde fayda vardır.

 

Yeni Kasko Sisteminin Avantajları

Kasko sistemi sürekli yenilenmekte ve daha etkin kullanılması için geliştirilmektedir. 2017 yılında da kasko sisteminin etkin bir şekilde işlemesi için çalışmalar yapılmaktadır. Sistemden temel mantık kasko şirketinin ve kasko yaptırmak isteyen araç sahiplerinin bir mağduriyet yaşamadan güvence sisteminin oluşturulmasıdır.

Yani hem kasko şirketi hem de araç sahiplerinin kazanan olması hedeflenmektedir. Olası kazalar sonrasında maddi yükü araç sahibinin üzerinden alan sistem çoğu kimse tarafından tercih edilmektedir. Trafik sigortası yeterli gelmediği için kasko hayat kurtarıcı olmuştur. Özellikle yeni araçlardan meydana gelen kazalar sonrasında çok büyük masraflar çıkabilmektedir. Bu sistemin içine uygun fiyat avantajlarıyla dahil olmak istiyorsanız kasko şirketlerini iyi araştırmanız gerekir. Yeni düzenlemelerde ek teminatlar ve ana teminatlar belirlenmiştir. Dar kasko ana teminatlar içerisine alınırken genişletilmiş kasko ve tam kasko ek teminatlar içerisinde yer almaktadır. Yeni dönemde araç rayiç bedeli gerçek bedele bakılarak belirlenecektir. Yani herhangi bir değer kaybı yaşama sorunu ortadan kaldırılacaktır. Bu değerin belirlenmesi için Türkiye Sigortalar Birliği değer listesi ve ikinci el araç satışı yapan sitelerdeki değerler göz önüne alınacaktır.

2017 yılında kaza sonrasında aracın nerede tamir edileceğine sigortalı araç sahibi de karar verebilecek. Hasar sonrasında hangi parçalar takılması gerektiği gibi durumlara araç sahibi de müdahale edebilecek. Dolardaki artışın kasko fiyatlarını da etkilemesi bekleniyor yeni yılda tutarlar biraz daha yüksek olabilir