Yazılar

Kasko Primleri Nasıl Belirleniyor?

Kasko sigortası primlerinde çok sayıda faktör etkilidir dışarıdan bakıldığında sadece sigorta şirketlerinin belirlediği bir rakam gibi gözükse de işin içinde farklı durumlar vardır. Sigorta primleri belirlenirken 3 durum gözetilir bunlardan birincisi yüzde 50’lik kesintinin tazminatlara ayrılmasıdır yani kasko sigortasına dahil olan her araç sahibinin ödediği tutarın yüzde 50’si direk olarak tazminatlar için ayrılır.

İkinci önemli adımda vergilerdir devlet tarafından alınan bu vergiler de kasko primlerinin yüzde 25’ini oluşturur. Üçüncü kasko prim tutarı da sigorta şirketlerine kalır yani yüzde 25’lik dilimde sigorta acentelerinin karıdır durum böyle olunca çok fazla tartışmanın da bir anlamı kalmıyor. Kasko fiyatları sürekli tarafından sigorta şirketleri tarafından belirlendiği ve arttırıldığı şeklinde düşünüldüğü için çeşitli tartışmalara neden olmaktadır ancak işin aslı daha farklıdır. Sigorta şirketlerinin yüzde 25’lik diliminin içerisinde çok sayıda gider vardır bunları da gözetmek gerekir. Reklam harcamaları, ekspertiz masrafları, kaza sonrasında servislere ödenen ücretler, komisyonlar gibi çok sayıda giderinin olduğu da bilinmelidir. Tüm bu masrafların dışında bir de rekabet ortamı vardır müşteri çekmek zorunda olan kasko şirketleri fiyatlarını makul seviye tutmaya özen gösterirler.

Primleri belirleyen diğer faktörler arasında da kişinin yaşı, ehliyetin süresi, mesleği gibi detaylar da vardır. Ayrıca arabanızın markası ve modeli de prim belirlenmesinde çok etkilidir. Bu tarz etkenlerin amacı risk durumunu ölçmektir.

Küçük Şehirlerde Kaskoya İhtiyaç Var mıdır?

Günümüzde geçmişe göre çok daha hızlı bir yaşam vardır insanlar evlerinden çıktığı andan itibaren kendilerini yoğun bir tempo içerisinde bulurlar. Özellikle trafikte geçen zaman çok tehlikelidir yorgunluk, stres ve sinir araç sahiplerini yıpratır aynı zamanda dikkatlerinin de dağılmasına neden olur. Bu hızlı tempo ve stres kaza sayılarının da artmasına neden olmuştur.

Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız her gün birkaç kazayla burun buruna gelmeniz kaçınılmazdır. Böyle durumlara karşı iki seçeneğiniz vardır birinci trafik sigortası ikincisi de kasko sigortası bu iki sigorta türü de maddi açıdan güvence verir ancak aynı değildir. Trafik sigortası genellikle küçük şehirlerde ve yoğun trafiğin olmadığı yerlerde tek başına yeterli olabilir ancak büyükşehirler ve araçların çok yoğun olarak kullanıldığı yerlerde mutlaka kasko sigortası yaptırılmalıdır. Kasko şehirden çok ne kadar araç kullandığınızla alakalıdır çok yoğun bir şekilde araba kullanıyorsanız mutlaka kasko sigortası yaptırmanız gerekir küçük bir şehirde arada sırada araç kullanan biriyseniz o zaman trafik sigortası tek başına yeterli olacaktır. Kaskoyu etkileyen diğer faktörleri de göz ardı etmemeniz önemlidir aracınızı yeni aldıysanız ve çok değerliyse yine kasko büyük bir ihtiyaç olacaktır.

Her gün olay yaşanan tehlikenin yüksek olduğu bir bölgede yaşıyorsanız yine kasko sigortası yaptırmanız gerekir. Mağdur olmamak adına trafik sigortasının yanında kasko sigortasına ihtiyacınız olup olmadığını en iyi çözümleyecek kişi siz olacaksınız

Kasko Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Ülkemizdeki kasko oranları hala yeterli seviye olmasa da araç sahipleri tarafından giderek bu konudaki ilgi artmaktadır. Araç sahiplerindeki genel mantık kasko ücretleri yüksek hiç yaptırmaya gerek yok ancak olası bir kazada kasko ücretinin 10 mislini de vermek durumunda kalabilirsiniz.

Sıfır araç alanlar direk olarak kasko sigortası yaptırıyorlar çünkü biliyorlar ki mal canın yongası yeni aracın değeri ortaya bir kaza durumunda kasko ücretinin çok fazlasını verebilir bu nedenle hemen önlem alıyorlar. 2. El araç kullanan kişiler içinse kaskoya gerek yok diye düşünüyorlar ancak bu durum son derece yanlış aslında en çok 2. El araçlara kasko gerekir bu tarz araçların kaza yapma olasılığı sıfır araçlardan daha yüksektir. Tüm bakımları zamanında yapılmış olsa bile belli bir kullanım sonrasında tüm araçlar yıpranır ve ilk günkü özelliklerini zaman içerisinde kaybederler. Bu bağlamda kasko ne zaman yapılmalı diye baktığımızda 2. El araç da olsa sıfır araçta olsa teslim alındığı anda kasko sigortasını trafik sigortasıyla birlikte yaptırmakta fayda vardır. Fiyatlar bana yüksek geliyor diyorsanız daha çok araştırma yapmanızda fayda vardır.

Bilindiği üzere kasko şirketleri rekabet halinde müşteri kazanmak isteyen acenteler fiyat kırabiliyor siz hem trafik sigortası hem de kasko sigortası yaptırmak istediğiniz uygun fiyatlar sunan firmalar bulabilirsiniz. Fiyat tekliflerini tek tek acente dolaşarak almak yerine internetten bakarak karşılaştırmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Kasko sigortası kapsamında menfaat sahibinin değiştirilmesi

Kasko sigortası bilindiği üzerine trafik sigortasına göre çok daha kapsamlı ve zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Bu sigortanın zorunlu olmamasına rağmen çok talep görmesinin en büyük nedeni araç sahiplerinin araçlarına verdikleri değerdir.

Olası bir kaza sonrasında araçlarda oluşan hasarlar tahminlerin çok ötesinde olmakta ve en az bir araç parası kadar ödeme ortaya çıkmaktadır. Bu durumun bilincinde olan araç sahipleri de trafik sigortası sonrasında hemen kasko sigortası yaptırarak araçlarını tam olarak güvence altına almak istemektedirler. Kasko sigortası kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Dar ve geniş kasko şeklinde iki türü bulmaktadır. Dar kasko belli durumlara karşı motorlu taşıt sahibine güvence verirken geniş kaskonun içeriği araç sahibi ve kasko şirketiyle birlikte çok sayıda madde belirlenerek yapılır. Tabi geniş kasko çok daha avantajlıdır bu kasko ile maddi olarak daha çok güvende olmuş olursunuz.  Kasko sigortasından menfaat sahibinin değiştirilmesi gibi bir husus söz konusu değildir. Aracı sattığınızda ya da bir şekilde devretmek istediğiniz kaskonuz sonlandırılır. Kasko gününüz dolmamışsa kalan günler hesaplanılır ve alacağınız varsa size iade edilir.

Yeni araç sahibiyle yeni bir kasko sigortası düzenlemesi yapılır. Yeni araç sahibi dilerse kalan aylar içinde kasko şirketiyle anlaşarak sigorta yaptırma şansına sahiptir. Bu durumda da kalan aylara göre bir poliçe hazırlanır ve çıkarılan fiyat sigorta yaptırmak isteyen araç sahibine sunulur.

Neden Kasko Sigortası Yaptırılır?

 

Kasko sisteminin faydası anlaşıldıkça araç sahipleri tarafından da daha çok tercih edilmektedir. Eskiden kasko sigortası gerekli görülmediği için fazla talep görmezdi olası kazalar sonrasında ortaya çıkan masraflar araç sahipleri tarafından ödenirdi araçların değerinin artması ve trafikte araç sayısının çoğalması nedeniyle kasko sigortasının da önemi artmıştır.

Kasko sigortasıyla trafikte oluşabilecek sıkıntılar sonrasında ortaya çıkan maliyeti kasko şirketine yüklersiniz. Ülkemizde çok sık trafik kazaları yaşanması nedeniyle siz can ve mal güvenliğinizi sağlamalısınız. Araç sahipleri olası kazalar sonrasında can ve mal kayıplarına karşı sigorta yaptırmaktadır. Kasko sigortası da çok sayıda olası duruma karşı sizi güvence altına alır ve üzerinizdeki maddi kaybı ortadan kaldırır. Trafik sigortası ile kasko sigortası temel olarak kaza sonrası güvence sağlasa da ikisi birbirinden farklıdır. Trafik sigortası devlet tarafından zorunludur kasko sigortası isteğe bağlıdır. Trafik sigortası sizi belli başlı durumlara karşı güvence altına alırken kasko sigortası çok sayıda duruma karşı sizi maddi açıdan güvence altına alır. İki sigorta türünde de belli limitler vardır yani kazalarda ya da olası durumlarda ortaya çıkan maddi külfet tamamen sigorta şirketleri tarafından karşılanmaz ancak büyük bir kısmı sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Kazalarda sizinde ne kadar kusurlu olduğunuz cebinizden çıkacak parada etkili olmaktadır. Bazı kusur durumlarında ya da ihmallerde sigorta şirketi ortaya çıkan masrafı karşılamaz

 

Dolardaki Artış Kasko Fiyatlarını Etkiler mi?

Son zamanlarda dolarda çok büyük dalgalanmalar meydana gelmektedir. Dolarda bazen yükseliş bazen azalış yaşansa da genel olarak belli bir yükseliş vardır. Bu yükseliş kasko şirketlerini olumsuz etkilemektedir.

Olası kaza durumunda kasko yapılmış araca ait hasarlar kasko şirketi tarafından ödenmektedir. Araç hasarları büyük olduğunda çok sayıda parça orijinaliyle birlikte değiştirilir. Yedek parçalarda dolar üzerinden hesaba katılmaktadır. Araçların parçaları, yedek parçalar ve ödemelerin çoğu dolar bazlı hesaba alınmaktadır. Durum böyle olunca da sigorta şirketleri bu masrafları karşılamakta çok zorlanırlar. Belli bir dolar artışı sonrasında bu masraflar kasko sigortası primlerine yansıtılır. Tüm sigorta şirketlerinden durum böyledir aksi takdirde sigorta şirketleri zarar ederler. 2017 kasko fiyatlarının tam olarak ne olacağı belli değildir çünkü her kasko şirketi farklı teminatlar sunmakta ve farklı fiyatlar ortaya çıkartmaktadır. Siz bunu çok iyi araştırmalı hangi şirketin hangi hizmeti sunduğunu ve ne kadar para istediğini karşılaştırmanız gerekir. Büyük sigorta şirketlerinde çok sayıda hizmet sunulduğu için fiyatları diğer sigorta şirketlerine göre daha fazla olabilmektedir. Bu araştırmaları yapmanın en kolay yolu sigorta şirketlerinin web sitelerinden yararlanmaktadır.

Bu siteler üzerinden yer alan teklifleri değerlendirebilir ya da ilgili hizmetleri çıkararak maliyet tablosunu kendinizde görebilirsiniz. Belli bir rekabet ortamı olduğu için 2017 yılında kasko primlerinde çok fazla bir artış yapılması beklenmiyor.

Kasko sigortasının bize getirileri nelerdir?

Sigorta uygulaması aynı risklerle karşı karşıya olan araç sahiplerini bir araya toplar. Bu sistem sayesinde güvence altında olursunuz. Olası hasar durumlarında büyük tutarlar ödemek yerine kasko sayesinde çok ekonomik bir şekilde olumsuz durumdan çok fazla etkilenmezsiniz.

Motorlu araçlarınızı belirlediğiniz teminatlar çerçevesinde riziko durumlarına karşı güvence altına alma sistemine organize sigorta denmektedir. Kasko sigortası araçların sigortalının iradesi dışında yanması, hasar görmesi, çalınması, çalınmaya teşebbüs hali gibi durumları kapsar. Kasko sigortasının kapsamı sigorta şirketi ile sigortalı arasında yapılacak poliçeye göre değişmektedir ancak genel kanı olarak kasko sigortası karşı araca yönelik hasarı değil sigortalının motorlu aracına yönelik hasarı ödemektedir. Kasko sigortası süresi sigorta şirketi ve sigortalı arasında belli bir saat ve tarih konusunda anlaşma olmadıysa imzalandığı tarihten ve saat 12 itibariyle başlar. Ve kasko poliçesinde yer alan tarihte yine aynı saatte de sona erer. Kasko sigorta şirketi ve sigortalı arasında yapılan anlaşma hükmünce tamamı ödendiğinde o tarihten itibaren taksit konusunda anlaşma sağlanmışsa ilk taksitin ödenmesiyle başlamaktadır.

Sigortalının prim borçlarını çok iyi takip etmesi gerekmektedir. Şayet prim borcu belirlenen tarihten itibaren 30 gün içersinde ödenmezse sigorta şirketini hak doğar. Sigorta şirketi tek taraflı olarak poliçeyi sonlandırma hakkına sahiptir. Kasko poliçelerinin başlama tarihi yazılı günlerde geçerli olmak üzere saat 12:00 da başlar tam olarak 365 gün sonra sona erer.

 

2017 Dar Kapsamlı Kasko Poliçesi

Darp kapsamlı sigorta poliçesi en sık yaptırılan kasko sigortası türleri içerisinde yer alır. İnsanlar içinde bulundukları duruma göre gerekli görmeleri halinde dar kapsamlı kasko yaptırmaktadır.

Bu sigorta türü diğerlerine göre sizi daha az duruma karşı güvence altına almaktadır. Ben çok fazla trafiğe çıkmam gün içerisinde fazla arabaya ihtiyaç duymuyorum ayrıca çok da dikkatli kullanırım diyenlerin tercih ettiği bir sigorta şeklidir. Geniş kaskoya göre çok daha uygun fiyatlarla yapılan bu sigorta türünde sizi belli başlı olası hasarlara karşı güvence altına alır. Bu teminatlar kapsamında motorlu taşıtınız çalınma, çarpma, yanma, grev, lokavt, terör, deprem, doğal afetler, sel gibi durumlara karşı sizi korumaktadır. Eksi model araçlarına sigorta yaptırmak isteyenler için en ideal sigorta türüdür, çok uygun primlerle dar kasko yaptırabilmektesiniz bunun yanında hasarsızlık indirimi de bu sigorta türünü uygulanmaktadır. 2017 yılında dar kasko fiyatlarının çok fazla artması beklenmektedir. Bu fiyatlar genel olarak doların artışına endekslidir dolar çok fazla artarsa ister istemez fiyatlara yansıtılır. Kasko yaptırırken ihtiyacınızı göz önünde bulundurmanız gerekir aracınız çok kullanan birisiyseniz geniş kapsamlı kasko sizin için daha iyi olacaktır aracınızı garajdan çıkarmayan birisiyseniz de dar kapsamlı kasko sizin için daha ideal olur.

Dilerseniz de ilk sene olarak dar kasko yaptırabilir daha sonra ihtiyaç duymanız halinde indirimli bir şekilde geniş kaskoya geçebilirsiniz.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko bilindiği üzere zorunlu trafik sigortasına ilave olarak yaptırılan ve sizleri olası kazalara karşı koruyan kapsamlı bir sigorta türüdür. Kaskonun içeriğini belirlerken sigorta şirketi ve sizin aranızda genel şartlar görüşülür ve kapsamı hakkında hemfikir olunduktan sonra poliçe imzalanır.

Genel kasko belirli sayıda olası durumu içine alırken ek teminatlarla belirlenen ve poliçede ek olarak belirtilen olması durumlarla kaskonuzu genişletebilirsiniz. Kasko teminatı dışında ve poliçede belirtilenler dışında olası hasar durumlarına ilişkin sizlere ödeme yapmaz. Teminat dışında yer alan durumların başında uyuşturucu madde kullanımı gelir. Bunun dışında Karayollarının Trafik Kanununda bu tarz durumlar açıkça sıralanmıştır. Örneğin kanunda belirlenen oranların dışında alkol kullanımı sonrasında meydana gelen kazalarda kasko ödemesinden yararlanamazsınız. Bir diğer durumda taşıtta belirtilen kapasiteden fazla yük ve kişi taşınması durumunda meydana gelebilecek kazalar, ehliyetsiz kişiler tarafından kullanılırken araçta oluşabilecek hasarlar, aracın günlük, haftalık, aylık bakımlarının bunlar yağsızlık, susuzluk, donam, bozukluk, eskime, paslanma gibi durumlardın yapılmaması halinde meydana gelen zararlar kasko tarafından karşılanmaz. Kasko ödemelerinden yararlanılamayacak başka bir durum ise aracın olağanüstü durumlarda oluşan nükleer yakıttan yanması, nükleer atıklardan zarar görmesi durumudur.

 Kasko ile ilgili dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de aracın standartları dışında araca ekstra bir şeyler monte etme veya çıkarma esnasında meydana gelebilecek zararlar kasko tarafından karşılanmaz.

Kasko Sigortasında Araç Değeri Belirleme

Kasko sigortası kapsamında aracınıza belirlenen değer çok önemlidir. Bu değer sayesinde herhangi bir olumsuz durum sonrasında alacağınız tazminat tutarı belirlenir. Yani aracınız ne kadar değerliyse size o kadar çok tazminat ödemesi yapılır.

Tabi aracınızın değerine göre de sizin ödeyeceğiniz primler farklılık gösterir. Kasko sigortası yaptırmak istediğinizde sigorta şirketiyle birlikte bir değerlendirme sürecine girilir. Bu süreçte aracınızın modeline, markasına ve üretim yılına bakılır. Türkiye sigortalar Birliği tarafından yapılan liste göz önünde bulundurularak aracınıza bir değer biçilir. Sigortalar birliği tarafından yayınlanan bu belge her yıl güncellenmektedir. Yenilenen bu değer listesini sigorta şirketleri elinde tutar ve araçlarla ilgili işlemlerde kullanılır. Kasko sigortası yaptırmak isteyen araç sahibinin aracının modeline ve markasına göre listeden bir değer biçilir. Listede 15 yaşına kadar tüm araçların değerleri yer almaktadır. 15 yaş üstü araçlarda değer belirlenirken farklı bir yöntem izlenir.  15 yaş üstü araçlara kasko sigortası yaptırılmak istendiğinden kasko şirketiyle araç sahibi bir araya gelir ve kendi aralarında anlaşarak bir değer verirler. Şayet anlaşma sağlanırsa 15 yaş üstü araçlara da kasko sigortası yaptırılabilir.

Aracınızın değeri ne kadar yüksek ona göre size prim tutarı belirlenir. Kasko sigortasında değer belirlenirken diğer kriterlere de bakılır. Ehliyetinizin kaç yıllık olduğu ya da kaç yıldır aktif olarak araç kullandığınız ve trafiğe ne sıklıkla çıktığınızda değer belirleme de  çok önemlidir.