Yazılar

Kasko Primleri Nasıl Belirleniyor?

Kasko sigortası primlerinde çok sayıda faktör etkilidir dışarıdan bakıldığında sadece sigorta şirketlerinin belirlediği bir rakam gibi gözükse de işin içinde farklı durumlar vardır. Sigorta primleri belirlenirken 3 durum gözetilir bunlardan birincisi yüzde 50’lik kesintinin tazminatlara ayrılmasıdır yani kasko sigortasına dahil olan her araç sahibinin ödediği tutarın yüzde 50’si direk olarak tazminatlar için ayrılır.

İkinci önemli adımda vergilerdir devlet tarafından alınan bu vergiler de kasko primlerinin yüzde 25’ini oluşturur. Üçüncü kasko prim tutarı da sigorta şirketlerine kalır yani yüzde 25’lik dilimde sigorta acentelerinin karıdır durum böyle olunca çok fazla tartışmanın da bir anlamı kalmıyor. Kasko fiyatları sürekli tarafından sigorta şirketleri tarafından belirlendiği ve arttırıldığı şeklinde düşünüldüğü için çeşitli tartışmalara neden olmaktadır ancak işin aslı daha farklıdır. Sigorta şirketlerinin yüzde 25’lik diliminin içerisinde çok sayıda gider vardır bunları da gözetmek gerekir. Reklam harcamaları, ekspertiz masrafları, kaza sonrasında servislere ödenen ücretler, komisyonlar gibi çok sayıda giderinin olduğu da bilinmelidir. Tüm bu masrafların dışında bir de rekabet ortamı vardır müşteri çekmek zorunda olan kasko şirketleri fiyatlarını makul seviye tutmaya özen gösterirler.

Primleri belirleyen diğer faktörler arasında da kişinin yaşı, ehliyetin süresi, mesleği gibi detaylar da vardır. Ayrıca arabanızın markası ve modeli de prim belirlenmesinde çok etkilidir. Bu tarz etkenlerin amacı risk durumunu ölçmektir.

2017 Kasko Poliçesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ülkemizde araç sahibi olmak çok kolay değildir yıllarca emek verilir birikim yapılır yetmezse üzerine bir kredi çekilecek araç sahibi olunur. Bu kadar fedakarlıktan sonra aracınızı güvence altına almak için kasko sigortası yaptırırsınız.

Trafik sigortası yaptırdığınızda bu yeterli gelmemektedir trafikte daha güvenli olmak için kasko günümüzde şarttır. Bu sigorta türü eskiden lüks olarak görülse de günümüzde ihtiyaç haline gelmiştir araçların fiyatlarını ve parçaların ne kadar pahalı olduğu göz önünde bulunduğumuzda kaskonun önemini daha iyi anlarız. Olası kaza sonrasında kaskonuz yoksa çok yüksek tutarlar ödemek zorunda kalırsınız. Kasko da poliçe yaparken dikkat etmeniz gereken çok sayıda detay vardır her şeyden önce kasko poliçe içeriği ve teminat kapsamı konusunda çok dikkatli davranmak gerekir. Sizi yanlış yönlendiren olabilir bunun için tek bir yerden fiyat almayan gerek internet üzerinden gerekse de gezerek sigorta şirketlerini kıyaslayın. Poliçe yapılırken en çok yapılan hatalar fiyata göre hareket etmek, herhangi bir araştırma yapmadan ikna olmak, bir tanıdığın yönlendirmesiyle hiç düşünmeden kasko yaptırmak bunlar en çok yapılan yanlışlardır.

Sigorta yaptırırken poliçe bedeli araç kasko bedeline göre düzenlenmelidir, önceki yıllarda hasarınız yoksa hasarsızlık indirimi mutlaka uygulanmalıdır, anlaşmalı servis ağlarının genişliği kontrol edilmeli ve mini hasar kapsamına bakılmalıdır. Kasko yaptırırken bunların yanında genel ve özel şartları çok iyi okuyup değerlendirmeniz de gerekir.

Kasko Yaptırın Kendinizi Güvende Hissedin

Özellikle araçların her geçen gün çoğalması ve teknolojisinin hızlı bir şekilde ilerlemesi bununla birlikte de yolların gerçek manada iyileştirilmesi kaza risklerini de her zaman bir puan yukarıya taşımıştır. Örneğin en ufak bir dalgınlığınız sonucunda istemediğiniz bir kaza ile karşı, karşı kalabilirsiniz. Kasko yaptırmanız durumunda da bu sıkıntıdan büyük ölçüde kurtulmuş olacaksınız. Bu yazımızda sizlere kasko yatıranların kendilerine güveninden bahsetmek istiyorum.

Kazalar plansız bir şekilde geliştiği için ister istemez bir müddet sonra sizde can sıkıntısına neden olacaktır çünkü bu beraberinde sizde maddi anlamda da bir kayba neden olacaktır. Ancak kasko yaptırmış olsaydınız o zaman bu bedeli siz değil sigorta şirketiniz ödeyecekti.

Kaskoda fiyat hesaplaması birkaç yönde olmaktadır örneğin aracın modeli ve yaşı bu fiyatın  aşağı ya da yukarı çıkarılmasında esas olandır.

Kaskoların geçerlilik tarihi tam bir yıldır kaskolar hesaplanırken her yıl yeniden düzenlenir ve burada da döviz artışları önemli rol oynar ancak işin güzel tarafı ise bir yılın sonunda size kazasızlık indirimi gibi bir paket sunulur. Kaza yapan araçlar bu indirim paketinden hiçbir şekilde faydalanamazlar. Araçlara kasko yaptırdığınız süre içerisinde sizin kaza noktasında hiçbir şekilde sıkıntınız olmayacaktır. Eğer ki kazaya maruz kalmışsanız ve bu kazanın miktarının yüksek olduğunu düşünürsek o zaman ödemenin bir kısmını cebinizden karşılamanız gerekecektir.

Kasko Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kasko fiyatlamaları genelde her sigorta şirketi tarafından farklı bir şekilde yapılır. Burada her sigorta firmasının farklı kriterleri söz konudur fakat genel anlamda bakacak olursak sigorta fiyatlarına belirleyen durumların başında aracın markası, modeli, ve de sizin TC kimlik bilgileriniz üzerinden hesaplama yapılır. Kimlik bilgilerinde bakılacak ise yaşınız ve de cinsiyetiniz bunun yanı sıra kaza geçmişiniz var mı yok mu bunların hepsi kasko hesaplamasında etkilidir. Bir diğer husus ise aracın ruhsatının baplı bulunduğu il ve hasar geçmişidir. Bunlar aslında kasko için olduğu kadar zorunlu sigorta poliçeleri içinde geçerlidir. Her sigorta şirketi araçların bu yukarıda bahsetmiş olduğumuz göstergelerine bakarak hesaplama içine girerler.  Bunlar genel şartlar için geçerli olan hususlardır ancak bir de sigorta şirketinin kendisinin uygulayabileceği bir hesaplama olabilmektedir. Burada da sizin hasarsızlık indiriminiz ya da kasko yaşınızla alakalı olarak değişiklik göstermektedir.

Kısaca özetlememiş gerekirse araçlarınızın spor bir araç ya da yedek parça fiyatları gibi kalabalık şehir mesleğiniz durumları kasko primlerinizi belirleyecektir.

Aslında önemli olan konu kaskonun ucuz ya da pahalı olması değildir. Mühim olan konu aracınızın güvence altında olmasınız sağlamak ve başınıza gelebilecek herhangi bir derde karşı sizi koruma altına almasıdır. Ucuz diye neyle karşılaşabileceğinizi bilmediğiniz kasko firmalarından hizmet almamak sizin için doğru olacaktır bu yüzdende kaskoda en doğru seçim araştırıp soruşturduktan sonra yapılandır

Kasko Sigortası Hakkında Bilmemiz Gerekenler?

Kasko ne anlamı gelir veya sigorta nedir çoğu tüketici bunların ne işe yaradıkları bile bilmez ya da kasko yaptırırken ne haklara sahip olduklarını umursamazlar. Çoğu kimse için kasko yaptırmak aracın kağıt üzerinde güvence altına alınmış olduğunu bilmektir. Bilmeden ya da detaylarının öğrenmeden yaptırdığınız kasko nedir?..

Kasko aracınızın karayollarında herhangi bir taşıt tarafından bu motorlu veya motorsuz, hareket halinde veya hakaretsiz durum ayırt etmeksizin birdenbire yahut dış etkenler neticesinde size çarpması, aracınızı devirmesi, aracınızın yanmasına neden olması durumlarında, bunlarında dışında aracınız çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda aracınızın uğrayacağı maddi zararı karşılar. Tabi durum genellikle sizin sigorta şirketiyle yapacağınız teminat durumuna göre değişiklik gösterir. Zorunlu trafik sigortası ile kaskoyu birbirinden ayıran en önemli özellik de budur işte. Kaskonun kapsamını siz belirlersiniz bu saydığımız güvencelerinde yanında ek prim koşullarıyla aracınızı grev, deprem, sel, terör gibi durumlara karşıda sigortalatabilirsiniz. Sigorta şirketiyle hazırlanan poliçede belirttiğiniz aracınız ve yine poliçede özellikle belirtilen koşullar ile araca monte edilen her türlü, iletişim, ses, ve görüntü cihazları ile taşıtta bulunması gerekenlerinde dışında yer alan ekstra aksesuarlar kasko sigortası içersinde yer alır. Teminatlar çerçevesinde kasko sigorta çeşitleri ikiye ayrılır şimdi kısaca bunları ele alalım..

Tam kasko: Bu poliçe türleri sigortanın talebine muafiyetli de düzenlenebilir. Kaskonun içeriğini ele alacak olursak aracın çalınması, yanması, kaza sonrası olacak hasarları kapsar.

 Kısmi Kasko: Yukarıda saydığımız durumlardan aracın çalınması, yanması veya kaza sonrası oluşacak hasarlardan sadece biri için düzenlenir.

Kaskonun Kapsamı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Kaskonun kapsamıyla ilgili bilmemiz gerekenler. Kasko hangi durumları kapsar hangi durumlarda kapsam dışında kalır?

            Kasko da bir standarttan ziyade kapsamın içeri sizin sigorta şirketi ile yapmış olduğunuz sözleşmeye bağlıdır. Standart olarak kabul edilen kaskolar yanma, çalınma, çalınmaya teşebbüs durumlarını kapsar. Bu tarz sigortalarda sigortalının karayolunda motorlu veya motorsuz taşıtlardan kaynaklı ihlallerden uğranan maddi zararları temin eder. Bunların yanı sıra ek teminatlarla sigortanın kapsamı genişletilebilir. Bunları sıralama gerekirse. Türkiye sınırları dışında uğranabilecek zararlar. halk hareketi, grev, lokavt ve bu gibi durumları yetkililer tarafından önleme sırasında meydana gelebilecek zararlar. Terör olayları ve bu olaylardan meydana gelen sabotajlar nedeniyle meydana gelen zararlar, deprem, sel, yanardağ, su baskını gibi durumlarda meydana gelebilecek zararlar, araç içerisinden sigara ve benzeri durumlardan gelebilecek zararlar, yetkili olmayan kişiler tarafından aracın çekilmesi durumunda gelebilecek zararlar. Taşıtta yasal olarak patlayıcı, yakıcı madde taşınması esnasında meydana gelebilecek zararlar ve son olarak taşıtın iddia veya yarışlar katılması durumunda meydana gelebilecek zararları karşılar.

Teminat dışında kalan zararları sıralayalım. Savaş ve asker hareketler sırasında meydana gelen zararlar, nükleer yakıttan kaynaklı zararlar. Taşıtta yapılacak taraflar nedeniyle meydana gelebilecek zararlar. Poliçede gösterilen araçların istenen sürücü belgesine sahip olmayan kişiler tarafından kullanılması sırasında meydana gelen zararlar. Aracın Uyuşturucu madde veya belirtilen miktardan fazla alkollü olarak kullanımı sırasında meydana gelebilecek zararlar. Aracın sigortalı veya sorumlu bulunduğu kişiler tarafından kaçırılması veya çalınması durumunda meydana gelebilecek zararlar. Bakımsızlık nedeniyle oluşan zararlar. Taşıtın ruhsatlı sefer yapan tren, gemi dışında kara,deniz, hava taşımacılığı sırasında meydana gelebilecek zararlar, taşıtta haddinden fazla yük ve yolcu taşınması nedeniyle meydana gelebilecek zararlar, terörle mücadele esnasında biyolojik kirlenme, bulaşma ve zehirlenme olayları sonrasında oluşabilecek zararlar kapsam dışındadır.

Kasko yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Kasko sigortası motorlu aracınızın kaza, yanma, çalınma ve çalınmaya teşebbüs gibi günlük hayatınızda başınıza gelebilecek durumlara karşı güvence altına alan koruma sistemidir.  Kasko sigortasının içeriğini sigorta şirketiyle yapacağınız poliçe öncesinde belirler isterseniz dar belli bir standarda sahip kasko yaptırabilirsiniz dilerseniz de geniş kasko sigortası yaptırarak çok sayıda olası duruma karşı kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

Kasko maliyeti sizin yaptırmak istediğiniz kasko türüne göre değişmektedir. Dar kasko daha az maliyetli olurken geniş kasko da aracınızın değeri yüksek tutulacağından ve tazminat miktarı artacağından daha maliyetli olmaktadır. Genel olarak kasko sigortası iki kısımda ele alınır bunlar muafiyetli ve araç kasko sigortası şeklindedir. Bunları tanımlayacak olursak muafiyetli kasko sigorta yaptırmaktan vazgeçenlerin veya bütçesi kasko sigortasına yetmeyenlere yönelik düzenlenen bir alternatif kasko türüdür. Sigorta şirketiyle yapılacak anlaşma ile indirimlerden yararlanılabilir. Diğer tür olan araç kasko sigortası da olası durumlara karşı aracınızı güvence altına almak için yapılan standart bir kasko uygulamasıdır. Muafiyetli kasko sigortasına göre kapsamı çok daha fazladır. Kasko sigortası ile trafik sigortasının arasından çok fark vardır. Bunlardan en önemlisi trafik sigortası zorunludur kasko sigortası isteğe bağlıdır.

Trafik sigortası sizi sadece kazalara karşı 3. Kişiler adına güvence altına alırken kasko sigortası size olası çok sayıda duruma karşı güvence altına alır. Trafik sigortasında geri dönüş kaskoya göre daha azdır.

 

Kasko Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KASKO NEDİR?, KASKO TÜRLERİ NELERDİR?, KASKO VE TRAFİK SİGORTASI ARASINDAKİ FARKLAR NELEDİR?, KASKO YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

KASKO : Motorlu taşıtların kaza, yanma, çalınma sonucu oluşacak zararın karşılanması durumdur. Kasko ile sigorta şirketi arasında yapılan anlaşma ile kaskonun içeriği genişletilebilir. Kasko maliyeti anlaşmanın detaylarına, aracın durumuna göre farklılık göstermektedir.

KASKO TÜRLERİ: Kasko türlerine bakacak olursak muafiyetli kasko ve araç kasko sigortası olarak iki kısma ayrılır. Muafiyetli kasko; kasko yaptırmaktan vazgeçenlerin veya bütçesi kaskoya yetmeyen kişilere yönelik alternatif bir kasko türüdür. Yapılan anlaşmayla ekstra indirimler sağlanabilmektedir. Araç kasko sigortası da araçla oluşabilecek maddi zararları güvence altına alır. Kapsamı çok geniştir.

KASKO VE TRAFİK SİGORTASI ARASINDAKİ FARKLAR: En ayırt edici özellik trafik sigortasının zorunlu kaskonun ise zorunlu olmamasıdır. Trafik sigortası her yıl yenilenmek zorundadır. Kasko da ise böle bir zorunluluk yoktur. Zorunlu trafik sigortası genel bir güvence sistemini ele almaktadır. Kasko da bu kapsam genişletilebilir kasko trafik sigortasına nazaran yanma, çalınma gibi ekstra durumları da içerir. Zorunlu trafik sigortasında teminat tutarları hazine müsteşarlığı tarafından belirlenirken kasko da tutar yapılan anlaşmaya göre değişmektedir.

KASKO YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: Kasko da en önemli kriter ihtiyacımızı göre hareket etmektir. Kasko belirlenirken iyi bir fiyat araştırması yapılmalıdır. Kendimize uygun kaskoyu seçtikten sonra araç kasko bedeline göre poliçe düzenlenmelidir. Aracımızda hasar yoksa bu indirimden yararlanılmalıdır. Son olarak poliçenin özel ve genel şartları mutlaka dikkatle incelenmelidir.

Kaskoda Yeni Dönem Neler Getiriyor?

Kaskoda yeni dönem sürekli olarak insanlara bir şeyler getiriyor çünkü eskiden daha dar bir kasko modeli varken günümüzde artık iyice genişlemiş durumda. Bunu tam kasko şeklinde de görebiliyoruz. Kasko insanları trafikteyken rahatlatan en önemli güvencelerin başında geliyor bugün ülkemizde zorunlu olmamasına karşın bilinç giderek artıyor ve de neredeyse kaskosuz bir araç kalmayacak orana yaklaşılmış durumda.bunun aslında iki nedeni var diyebiliriz bunlardan birincisi insanların alım güçlerinin biraz daha rahatlamış olması ikincisi de bu alım gücüne bağlı olarak araçların giderek lüks bir hale gelmesi ve olası kaza durumlarında tamir masraflarının kasko masraflarının çok fazla Üzerine çıkıyor olması.

Sonuç olarak iki türlüde olsa insanlar kendilerini geliştirebiliyor ve yeniliğe ayak uydurabiliyorlar.  Bu yalnız kasko alanında değil araçlarda konfor anlamın da da bu şekilde demek daha doğru olacak. Büyük bir bölümümüz artık araç seçerken onun yalnızca kaportasına bakarak yetinmiyoruz bunun ne denli yanlış olduğunu da anlamış gibi görünüyoruz. Bizim için önemli olan sadece kaportanın görünümü değil beraberinde aracın iç konforu ve de sürüş konforu gibi seçeneklerde ön plana çıkmakta.

Kasko şirketleri bu durum karşında insanlara ekstra hizmetler de sunabiliyorlar örneğin ek teminat doğrultusunda araçtaki sonradan ilave edilen bir bölüm teminat altına alınabiliyor. Bu eskiden gereksizmiş gibi görünse de şu an bizim menfaatimize olduğu da anlaşılmış durumda sonuç olarak lüks araçlarımız noktasında kasko olmazsa olmaz başlıklarımızdan bir tanesi olmalıdır.

Kasko Sigortası Ek Teminatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kasko sigortası motorlu araç sahiplerini araç başında veya araçlarını kullanırken herhangi bir zarar durumuna karşı güvence altına alan yapıdır. Dünyada ve ülkemizde gün geçtikçe kasko yaptırma oranları çok artmıştır. İnsanlara araçlarını çeşitli tehlikelere karşı güvence altına almakta gün geçtikçe bilinçlenmektedir. Kasko yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta poliçenizin içeridir. Sade bir kasko yaptırdığınız da pek fazla imkandan yararlanamazsınız ancak ek teminatlarla geniş bir kasko yaptırdığınızda hemen hemen tüm olasılıklara karşı aracınızı güvence altına almış olursunuz.

Kasko kapsamında ek teminat ile Ferdi kaza teminatından yararlanma

         Ferdi kaza teminatı fazla bir prim gerektirmeden çok büyük avantaj sahibi olmanızı sağlar. Teminat kaza anında vefat veya sakatlamalara karşı sevdiklerini ve kendinizi güvence altına almış olursunuz. Vefat durumunda ferdi kaza sigortası devreye girer ve belirtilen tazminat ödenir. Aynı şekilde sakatlama söz konusuysa da masrafların ödenmesi ve tazminat konusunda sigorta devreye girer.

Kasko kapsamında verilen ek teminat ile enflasyon teminatından yararlanma

Herhangi bir olumsuz durum sonrası için aracın bir değer kaybetmemesine yönelik enflasyona karşı size güvence sağlar ve aracın olumsuz durumlar etkilenmez değerinde işlem görür.

Kasko kapsamında verilecek ek teminat ile eskime payı düşmem teminatından yararlanma

Bu teminat türü size hasar durumlarında tamire gönderilen aracınızda eskimiş parçalar yerine yenileri takıldığında sizden ek prim alınmaması duruma karşı verilen bir güvencedir.