Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

 

Motorlu taşıtlarda yakıt tasarrufu yapmak çok önemlidir. Özellikle ülkemizdeki benzin fiyatlarını göz önünde bulundurmak gerekir tasarruf mecbur gibi bir şeydir. Otomobil kullanma biçimimiz yakıt tüketiminde çok etkili oluyor. Aracınızı çalıştırtan sonra kesinlikle rölanti bir şekilde ısıtma yapmayın.

Bu şekilde hem motora zarar verirsiniz hem de yakıtın çok gitmesine neden olur. Uzun süreli durma ihtiyacınız olduğunda motoru kesinlikle kapatın öle bekleyin. 3 dakika rölanti de beklettiğiniz arabanız size bir km yol kadar benzin harcatmaktadır. Benzin tasarrufu için diğer bir yöntemde kısa mesafeler için araba kullanmayın. Arabanızı çalıştırmanı bile belli bir benzin harmanız demektir. Arabanın ısısına kavuşması ve yol alması için harcanan benzin size zarar demektir bu yüzden kısa mesafelerde mümkün olduğunca araba kullanmamaya özen gösterin. Aracınızın motor devrine çok dikkat edin ve doğru zamanda vites değiştirmeyi ihmal etmeyin. Otomobilinizin devrini iyi gözeterek ekonomik viteste yol almayı sürdürün. Özellikle uzun mesafeli yollarda vites değişiklikleri size çok benzin harcatmaktadır bunları doğru yaptığınızda çok güzel tasarruf sağladığınızı hemen fark edersiniz. Bir diğer detayla hızlı araba kullanmayın ve yol şartlarına uygun hareket edin.

Bozuk yollarda aracınızı yıpratmadan ve yavaş kullanmaya özen göstermelisiniz. Hızlı araba kullanmak hem motorun ömrünü kısaltır hem de çok benzin harcamanıza neden olur. Benzin konusunda tasarruf yapmak büyük ölçüde sizin elinizdedir.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.